گرجستان کشور زیبایی ها

گرجستان کشوری است که در هر دو قاره اروپا و آسیا قرار دارد. این کشور دارای موقعیت جغرافیایی بسیار مناسبی است و از غرب با دریای سیاه از شمال با روسیه، از جنوب با ترکیه و ارمنستان و از جنوب شرقی با جمهوری آذربایجان هم مرز است.

مردم این کشور گرجی زبان‌اند که زبان رسمی کشورشان نیز محسوب می‌شود. این کشور به علت قدمت  زیادی که دارد دارای فرهنگی غنی می‌باشد. در زمان باستان به گرجستان ایبریا می‌گفتند. گرجستان تقریبا از زمان حمله‌ی مغول به بعد تاریخ پر فراز و نشیبی را به خود دید. تنها در سده چهارم پیش از میلاد تا قبل از حمله مغول صلح و آرامش در کشور برقرار بود.

گرجستان

معرفی شهر تفلیس

تفلیس پایتخت کشور گرجستان در دو طرف رود متکواری قرار دارد. این شهر در ابتدا در حاشیه رودخانه گسترش یافت. سپس به دلیل افزایش تعداد جمعیت در جهت دامنه‌های کوه شروع به گسترش یافت. تفلیس تاکنون پایتخت پادشاهی‌ها و جمهوری‌های زیادی بوده و با نگاهی به معماری آن که ترکیبی از معماری‌های قرون وسطی، نئوکلاسیک و استالینیست است می‌توان متوجه شد.

نام تاریخی این شهر در زبان گرجی تبیلیسی است که به خواست دولت گرجستان دیگر به این نام نامیده می‌شود. ولی هنوز در برخی کشورها از تفلیس استفاده می‌شود.

گرجستان

قلعه ناریکالا در گرجستان

قلعه‌ای زیبا بر روی تپه‌ای بلند در مرکز شهر تفلیس که بازدیدکنندگان زیادی را به سوی خود فرا می‌خواند. اگر با دیدن قلعه حس آشنایی به شما دست داد تعجب نکنید زیرا این بنا در قرن چهارم میلادی و در زمان ساسانیان به دست ایرانیان بنا شد.
این بنا به منظور حفاظت از مناطق اطراف ساخته شده بود. قلعه ناریکالا در زمان امویان بازسازی شد. همچنین در زمان مغول نیز این قلعه مورد توجه قرار گرفت و حاکمان به استحکام سازی آن پرداختند.
گرجستان

ساختار قلعه ناریکالا

با نگاهی به این بنا می‌توان نمادهای معماری اسلامی را در آن زیاد دید. بعدها با گذر زمان و تشکیل شهر در دور تا دور قلعه، این بنا به نمادی از شهر تبدیل شد و یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری برای شهر تفلیس به حساب آمد. بخش زیادی از این قلعه در زلزله سال 1837 تخریب شد که با مرمت آن توانستند قسمتی از آن را بازسازی نمایند.
گرجستان

شهر سنگی اوپلیستسیخه در گرجستان

این شهر با معماری صخره‌ای خود یکی از قدیمی ترین شهرهای گرجستان می‌باشد که قدمتش را به زمان قرون وسطی نسبت می‌دهند. بنای اولیه‌ی شهر را به اوپلس نوه‌ی کارتلس نسبت داده‌اند. ساختار شهر در درون غارها بسیار ساده و فاقد هرگونه تزییناتی است. سقف‌ها پوشش تاقی شکل‌ دارند و تنها با تراشیدن شکل تنه‌ی درخت بر روی برخی سنگ‌ها آنان را آراسته کردند.

فضای شهر را می‌توان به سه بخش شمالی، جنوبی و مرکزی تقسیم بندی کرد که بخش میانی وسعت زیادی را در برگرفته و سازه‌های بیشتری در خود جای داده است.

گرجستان

گرجستان – کلیسای سنت نیکلاس

این بنای باشکوه و زیبا از جاذبه های گردشگری شهر باتومی می‌باشد. این کلیسا در سال 1365 بدون زنگ ساخته شد زیرا که در آن زمان ترک‌ها در منطقه حکومت می‌کردند و این اقدام را نمی‌پسندیدند و فقط اجازه‌ی ساخت کلیسایی بدون زنگ را صادر کردند. در نگاهی به این کلیسا متوجه سبک باروک در ساخت آن می‌شوید. نقاشی‌های زیبایی که درون آن به کار رفته و زیبایی آن را دو چندان کرده همه مربوط به قرن 19 میلادی است.

در سال 1387 این کلیسا با یک زنگ آراسته شد. این بنا نیز همچون سایر بناهای تاریخی در بازه زمانی 20 ساله از توجه‌ها خارج و نادیده گرفته شد. سرانجام با تلاش عده‌ای از افراد روشنفکر با دو مرحله مرمتی که بر روی کلیسا انجام شد دوباره درب‌های آن را بر روی مردم گشودند.

گرجستان

گرجستان – کلیسای Gergeti Trinity

کلیسای Gergety در 152 کیلومتری شهر تفلیس و در نزدیکی مرز گرجستان و روسیه قرار دارد. به دلیل اینکه مذهب رسمی گرجستان مسیحیت ارتدکس است در آن کلیساهای زیادی وجود دارد. ولی هیچ کدام همانند کلیسای Gergeti نیست. کلیسا در بلندی کوهی مرتفع در کنار کوه غازبگی که سومین کوه مرتفع کشور گرجستان به حساب می‌آید قرار دارد. در نوشته‌های زیادی از این منطقه به عنوان قطعه‌ای از بهشت بر روی زمین اشاره شده است.

منظره منحصر به فردی که این کلیسا دارد را در هیچ جایی نمی توان تجربه کرد. معماری این کلیسا معماری قرون وسطایی است و قدمت و ماندگاری‌اش باعث شده تا اینچنین اهمیت پیدا کند. پنجره‌های بنا به گونه‌ای طراحی شده که به دلیل کوچکی شان نور زیادی در روز از آنها عبور نکند. در محوطه‌ی زیبای اطراف کلیسا رودخانه‌ها و آبشارهایی وجود دارد که باعث سرسبزی و حیات کلیسا شده است.

گرجستان

گرجستان – معرفی شهر سیقناقی

کوچه‌های سنگ فرش، تراس‌های چوبی که گاهی به وسیله‌ی گلدان‌های رنگارنگ تزیین شده‌اند، همگی ویژگی‌های شهری زیباست که ظاهر خانه‌ها و رنگ‌های به کار رفته در دیوارهایشان آدمی را به یاد داستان‌ها می‌اندازد. سیقناقی شهری است در گرجستان با قدمت بسیار زیاد که در جنوب تفلیس واقع شده است. این شهر با آرامشی که در خود دارد مسافرانی را به خود جذب می‌کند که می‌خواهند چند روزی را دور از هیاهو به استراحت بپردازند.

گرجستان

پیشنهاد ویژه آرسیماتور

گرجستان کشوری است سرسبز که هرساله با برگزاری جشن‌ها و فستیوال‌های زیبا گردشگران زیادی را به سوی خود جذب کرده است. این کشور با آب و هوای مناسب و معماری‌های متفاوتی که در نقاط مختلف دارد جایگاه خوبی را در کمترین زمان در بین جهانگردان به دست آورده. سفر با تورهای مسافرتی یکی از شرایط راحت و آسان سفر به این کشور و داشتن تجربه‌ای لذت بخش است.

آرسیماسیر، با 10 سال تجربه در اجرای تورهای گروهی و طبیعت گردی، با بهترین خدمات و مناسب ترین قیمت در خدمت شما عزیزان می‌باشد. شما عزیزان می‌توانید بصورت آنلاین، شرایط و امکانات تور کشور گرجستان را مشاهده، انتخاب و خریداری نمایید. همچنین چنانچه تعداد نفرات شما جهت سفر به تور کویر مصر بیشتر از 10 نفر باشد، از تخفیفات ویژه گروهی آرسیماتور نیز بهره‌مند خواهید گردید.

گرجستان

اشتراک این مطلب