کویر کاراکال در کجای ایران قرار دارد؟

آیا می دانید کویر کاراکال کجاست؟ یکی از زیباترین کویرهای ایران، کاراکال می‌باشد. کویر کاراکال درشمال طبس، نزدیک روستای صادق‌آباد، شهرستان بافق و در استان یزد واقع شده است. دلیل نامیدن این بخش از کویر به این اسم وجود نوعی گربه سان به نام کاراکال است.

کویر را نباید با شنیدن نامش قضاوت کرد. باید سفر کرد و از نزدیک شاهد آن بود. شاید در نگاه اول محیطی خشن به نظر آید ولی اندکی صبر کنید و اجازه دهید تا خود را به شما نمایان سازد. حس خوبی که از کویر به دست خواهید آورد را شاید دیگر در هیچ جای دیگر تجربه نکنید.

کویر کاراکال

کویر کاراکال – با شهرستان بافق آشنایی دارید؟؟

شهرستان بافق از شرق با استان خراسان جنوبی و از جنوب با استان کرمان همجوار است. بزرگترین شوره‌زار استان یزد، کویر درانجیر نام دارد که در شمال غربی بافق واقع گردیده است. رشته‌ کوه‌هایی نیز موازی‌ با جهت‌ شمال‌ غربی‌ – جنوب‌ شرقی‌ کشیده‌ شده است که در شرق شهرستان بافق قرار دارند. لذا مناطق شرق بافق آب و هوای ملایم تر و کوهستانی دارد و مناطق غربی که قسمتی در کویر انجیر است آب و هوای بیابانی و گرم و خشک دارد.

کویر کاراکال

کویر کاراکال – معرفی شهر بافق

شهر بافق‌ در بخش‌ مرکزی‌ شهرستان‌ بافق‌ در ۵۵ و ۲۴ طول‌ شرقى‌ و ۳۱ و ۳۵ عرض‌ شمالى‌ قرار دارد. هوای‌ بافق‌ گرم‌ است‌ و آب‌ آن‌ که‌ از قنات‌های‌ قدیمى‌ تهیه مى‌شود به همین دلیل قدری‌ شورمزه است‌. این شهرستان با مرکزیت شهر بافق، در فاصله یکصد و بیست کیلومتری جنوب شرقی یزد قرار دارد. ساکنان اولیه بافق در محلی به نام قاضی میر جعفر زندگی می‌کرده‌اند. آب‌ و هوای‌ بافق‌ در تابستان‌ها گرم‌ و خشک‌ و در زمستان‌ها ملایم‌تر از سایر مناطق‌ استان‌ می‌باشد.

کویر کاراکال

شناخت گربه ی کاراکال؟؟

همانطور که بیان شد علت نامگذاری کویر کاراکال به این نام وجود نوعی گربه سان بوده است. کاراکال به دلیل وجود دسته موهای بلندی که روی گوش خود دارد لینکس بیابان نیز نامیده می‌شود. ولی جثه آن از لینکس کوچکتر است. دو طرف لب بالا، بالای چشم‌ها و پشت گوش‌ها سیاه رنگ است. موهای پشت انبوه، کوتاه و به رنگ زرد شنی متمایل به قرمز تا دارچینی متمایل به قهوه‌ای با هاله‌ای سیاه رنگ می‌باشد.

بالای چشم‌ها و پشت گوش‌ها سیاه رنگ است، خط سیاه باریکی از گوشه‌های دهان به چشم‌ها امتداد دارد. این گربه در همه نوع زیستگاه خشک مانند زیستگاه‌های نیمه بیابانی، جنگل‌های استپی و خشک زندگی می‌کند ولی در مناطق کویری و بسیار خشک مانند مناطق مرکزی شبه جزیره عربستان مشاهده نمی‌شود. این گربه سان که به آسانی قابل اهلی شدن است و از حیواناتی کوچک تر از خرگوش تغذیه می‌کند در کویر کاراکال به وفور یافت می‌شود.

کویر کاراکال

آب انبار در کویر کاراکال

در مناطق بیابانی مهم ترین مسئله وجود آب است. به دلیل باراش کم باران و تبخیر زیاد همیشه این مایه‌ی حیات برای مردم حکم یک گنج را داشته و تلاش می‌کردند تا از هدر رفتن آب جلوگیری نمایند و آن را در برابر آلودگی‌ها پاک نگه دارند. نمونه‌ای از این تلاش‌ها ساختن آب انبار‌هایی در دل کویر بود.

آب انبار کاکا میر یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری در سفر به کویر مرنجاب می‌باشد. این آب انبار یکی از بزرگترین آب انبارهای بافق بوده و حجم آبی که در خود جای می‌دهد چیزی حدود 250 متر مکعب است که با پوشش آجری گنبدی گردچین در اعماق زمین استوار و باشکوه قرار گرفته است.

کویر کاراکال

کاراکال – قلعه باقرآباد

قلعه باقرآباد در بافق و در فاصله‌ی ۲ کیلومتری کویر کاراکال یکی از زیباترین دژ‌های تاریخی استان یزد است که به راحتی می‌توان از بالای شن‌های روان کویر این قلعه را دید. قلعه باقرآباد، متعلق به دوره‌ی قاجار است که به دستور عبدالرحیم خان فرزند محمد تقی خان بافقی به منظور پناه گرفتن مردم در برابر خطرات احتمالی و همچنین انبار کردن غلات ساخته شد.

این قلعه با ۴۵ اتاق و دو برج نگهبانی، ۳ جایگاه برای سنگ‌اندازها و ۱۰ جایگاه برای تیراندازها در کویر کاراکال تبدیل به یک قلعه منحصر به فرد شده است. شما می‌توانید همراه با تورهای آرسیماسیر در سفر به کویر کاراکال، خود از نزدیک شکوه و جلال این دژ مستحکم را نظاره‌گر باشید.

کویر کاراکال

همنشینی در کویر کاراکال

بسیاری از افرادی که به کویر کاراکال سفر می‌کنند به دنبال آرامش و در پی فرار از هیاهوی زندگی روزمره خود هستند، کویر منبعی غنی از آرامش و سکوت می‌باشد. در کنار این سکوت، شب‌های پرستاره و دنیای ناشناخته و مبهم روزهایش بخش مهمی از این سرزمین شنی است.

در شب ستاره گان چنان سعی در خودنمایی و درخشندگی دارند گویی فاصله‌ی چندانی با زمین ندارند و با بالا بردن دست می‌شود آن‌ها را گرفت. شعله‌های آتش زبانه می‌کشد و گرمای ملایمی به سردی هوا در همنشینی‌های دوستانه که سراسر مهربانی و شادی است می‌بخشد.

کویر کاراکال

طی مسافت برای هیجان در کویر کاراکال

با شنیدن نام کویر شاید برای شما پیش آید که چگونه اوقات خود را در این منطقه خواهید گذراند. سافاری از جمله ورزش‌های پرطرفداری است که به تازگی جوانان زیادی را مجذوب خود کرده. رانندگی در دل طبیعت بر روی شن‌های روانی که با حرکت خود بسترهای ناهمواری را به وجود می‌آورند سراسر هیجانی است که همه به دنبال تجربه کردن آن هستند. سوار شدن بر روی موتورهای چهار چرخ و شتر سواری نیز از جمله تفریحات نشاط آور سفر به کویر کاراکال است. تمام این تفریحات لذت بخش را می‌توان با طی مسافتی کوتاه و با دور شدن از دغدغه‌های شهری به راحتی به دست آورد.

کویر کاراکال

پیشنهاد ویژه آرسیماتور

سفر یعنی شناخت، یعنی کسب تجربه‌هایی که فقط در آن به دست می‌آید. گاهی خود را به یک سفر دعوت کنید تا با گذراندن اوقات خاطره انگیز بتوانید روحیه و قوای از دست رفته‌ی خود را بازیابید.

با تورهای مسافرتی که ما در مناطق مختلف کشور برایتان در نظر گرفته‌ایم این فرصت را برای خود و دوستانتان فراهم کنید. تا از لحظات زندگی‌تان بیشترین لذت را ببرید.

آرسیماتور، با بیش از 10 سال تجربه در اجرای تورهای گروهی و طبیعت گردی، با بهترین خدمات و مناسب ترین قیمت در خدمت شما می‌باشد. شما عزیزان می‌توانید بصورت آنلاین، شرایط و امکانات تور کویر کاراکال را مشاهده، انتخاب و خریداری نمایید. همچنین چنانچه تعداد نفرات شما جهت سفر به تور کویر کاراکال بیشتر از 10 نفر باشد، از تخفیفات ویژه گروهی آرسیماتور نیز بهره‌مند خواهید شد.

کویر کاراکال

اشتراک این مطلب