معرفی کویر مرنجاب

کویر مرنجاب در کاشان و در شمال شهرستان آران و بیدگل قرار گرفته است و ارتفاع آن از سطح آب‌های آزاد، ۸۵۰ متر است. کویر مرنجاب از تپه های شنی زیادی تشکیل شده است و برخلاف آنچه که از کویر تصور می شود، پوشش گیاهی و جانوری بسیار غنی‌ای دارد.

این کویر از شمال به دریاچه نمک آران و بیدگل، از غرب به کویر مسیله و دریاچه‌های نمک حوض سلطان و حوض مره، از شرق به کویر بند ریگ و پارک ملی کویر و از جنوب به شهرستان آران و بیدگل محدود می‌شود.

کویر مرنجاب

شناخت کویر منجاب

اسم کویر مرنجاب را شاه عباس صفوی انتخاب کرد؛ البته خودش هم خبر ندارد؛ حتی آن زمان که در هر شهر و مسیری کاروانسرا می‌ساخت، اصلا به ذهنش نرسیده بود برای کویر بی‌سر و ته مرنجاب هم قلعه بسازد.

اما امروزه کویر مرنجاب یکی از جاذبه‌های تفریحی کشور به شمار می‌رود. باید بدانیم که زیبایی‌ها تنها به درخت و جنگل منتهی نمی‌شود. بلکه کویر هم دارای زیبایی‌هایی است که اهل دل باید بود تا از آن بتوان لذت برد.

کویر مرنجاب

مرنجاب – تپه های شنی

پیاده ‌روی بر رمل‌های شنی، یکی از لذت‌بخش‌ترین تجارب سفر به کویر است. مرنجاب با پوشش متنوع گیاهی کویری همچون گز، مسافران بسیاری را به خود جلب می‌کند و یکی از معدود کویرهایی است که با فاصله‌ای اندک می‌توانید از رمل‌های شنی به کویر نمکی بروید.

باید این پیاده روی را با پای برهنه انجام داد تا حرکت شن‌های نرم و ریز را از بین انگشتان با تمام وجود لمس کنیم و بار دیگر حس خوب زندگی را در خود به وجود آوریم.

کویر مرنجاب

مرنجاب – دریاچه نمک

این دریاچه در اکثر روزهای سال خشک و پوشیده از رسوبات نمک است. در روزهایی که بارندگی نسبتاَ زیادی را در این منطقه داشته باشیم، ارتفاع آب دریاچه به حدود ۲ سانتی متر می رسد ولی پس از تابش خورشید به سرعت تبخیر می­‌شود.

با هر بار بارش و تبخیر آب در این دریاچه، رسوبات نمکی کرت­ بندی­‌های زیبایی را به شکل چند ضلعی تشکیل می­‌دهند که چشم­‌انداز  شگفت­ انگیزی را بوجود می ‌آورد. عمق نمک این دریاچه نیز  بین ۵ تا ۵۴ متر متغییر است.

کویر مرنجاب

مرنجاب – کاروانسرای عباسی

قلعه مرنجاب، کاروانسرایی است در کویر که در مسیر راه ابریشم قرار دارد و کاروان‌ها برای سفر به خراسان، اصفهان، ری و بالعکس از این مسیر می‌گذشتند. درباره دلیل ساخت این قلعه و کاروانسرا در کنار دریاچه نمک، نقل است، زمانی که شاه عباس دست به ایجاد تاسیس کارونسراها در مسیر‌های رفت و آمد زد، این کاروانسرا نیز بنا شد.

بالای کاروانسرای کویر مرنجاب به شکل سنگرهای دیدبانی است و ذکر شده‌است که همیشه ۵۰۰ نگهبان مسلح در قلعه حضور داشتند و امنیت عبور کالا از چین به اروپا و بالعکس را در این منطقه تأمین می‌کردند. قنات کنار کاروانسرا که برکه بزرگی به وجود آورده‌ است، آب شیرین دارد و وجود آب شیرین در کویر نمک و شوره زار یک پدیده بسیار منحصر به فرد است.

کویر مرنجاب

شب های زیبای مرنجاب

یکی دیگر از تجربه‌های لذت بخش سفر به کویر، تماشای آسمان پر ستاره آن است. اگر اهل طبیعت­ گردی هستید، کمپینگ در دل رمل‌ها و شن­‌های نرم و تماشای طلوع زیبای خورشید در افق درخشان کویر تجربه­‌ای خاطره ­انگیز و لذتی فراوان برای شما به همراه خواهد داشت.

آرسیماتور

مرنجاب – شهر زیرزمینی

شهر زیرزمینی یا اوئی شهری تاریخی واقع در زیر بافت کنونی شهر نوش‌آباد از بخش مرکزی شهرستان آران و بیدگل است که در مجموعه تاریخی آب‌انبار چاله‌سی نوش‌آباد قرار دارد. این مجموعه به دوره ساسانیان  تا دوره صفوی مربوط می‌گردد.

شهر نوش‌آباد پایتخت انوشیروان پادشاه ساسانی می‌باشد که در شمال شهر کاشان و در غرب شهر آران و بیدگل و در ۱۰ کیلومتری کاشان قرار دارد. این اثر با شمارهٔ ثبت ۱۵۸۱۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است. برای ورود به شهر، به دلیل پیدا نشدن ورودی اصلی از آب‌انبار که مجاور این شهر زیر زمینی است استفاده می‌شود.

کویر مرنجاب

بهترین زمان سفر به کویر مرنجاب

اگر از گرمای زیاد سوزان هوا فراری هستید، ماه آبان تا فروردین، بهترین زمان سفر به مرنجاب است و هوا در مقایسه‌ی ماه‌های دیگر معتدل تر و خنک تر است.

کویر مرنجاب

مسیر دسترسی به کویر مرنجاب

اگر از تهران حرکت می‌کنید، باید ابتدا به اتوبان قم- تهران و بعد اتوبان قم- کاشان بروید. بعد از طی مسیر اتوبان به شهر کاشان و از آنجا به آران و بیدگل می‌روید. در آران و  بیدگل باید وارد بلواری به نام بلوار ارتش شوید و تا کاروانسرای مرنجاب که حدود ۴۵ کیلومتر راه است، حرکت کنید. از کاروانسرا تا کویر شنی مرنجاب هم حدود ۸ کیلومتر دیگر راه است.

اگر چه بازدید از کویر مرنجاب می‌تواند سفری یک روزه باشد، اما اگر اهل طبیعت گردی باشید، کمپینگ در دل رمل‌ها، تماشای آسمان پر ستاره‌ی شب و دیدن طلوع خورشید کویر، می‌تواند خاطراتی به یاد ماندنی را برایتان رقم بزند.

کویر مرنجاب

شب نشینی دور آتش

آسمان صاف و پرستاره در دل کویر چیزی نیست که به راحتی در هر جایی بتوان با آن روبرو شد. هوای خنک شامگاهی و نشستن در کنار آتیش خیال آدمی را لحظه‌ای از دغدغه‌های زندگی آرام می‌کند. تجربه‌ای زیبا که آدم غرق در افکار زندگی به خود این اجازه را نمی‌دهد تا آن را داشته باشد.
کویر مرنجاب

پیشنهاد ویژه آرسیماسیر

به جاهایی سفر کنید که تاکنون نرفته‌اید. تجربه‌هایی را برای خودتان رغم بزنید که هیجانات جدیدی را در شما به وجود آورد. شما لایق بهترین‌ها هستید. زندگی فرصت کوتاهی است که هر کس باید از آن به بهترین شکل ممکن استفاده کند. شما می‌توانید با تورهای مسافرتی که ما به گونه‌ای کاملا متفاوت برایتان در نظر گرفته‌ایم این امکان را برای خود فراهم سازید.

آرسیماسیر، با 10 سال تجربه در اجرای تورهای گروهی و طبیعت گردی، با بهترین خدمات و مناسب ترین قیمت در خدمت شما عزیزان می‌باشد. شما عزیزان می‌توانید بصورت آنلاین، شرایط و امکانات تور کویر مرنجاب را مشاهده، انتخاب و خریداری نمایید. همچنین چنانچه تعداد نفرات شما جهت سفر به تور کویر مرنجاب بیشتر از 10 نفر باشد، از تخفیفات ویژه گروهی آرسیماسیر نیز بهره‌مند خواهید گردید.

کویر مرنجاب

اشتراک این مطلب