کوهرنگ – چهارمحال و بختیاری

چهارمحال و بختیاری، استانی زیبا که کمتر زمانی نام آن را شنیده‌ایم. استانی پرآب در تمام فصول که سرچشمه‌ی رودهای زیادی در این استان تشکیل می‌شود. تاکنون به این استان سفر کرده‌اید؟؟ از زیبایی‌های فصل‌های مختلف‌اش خبر دارید؟؟

اگر به دنبال طبیعتی بکر هستید این استان بهترین انتخاب ممکن است. مردمانی ساده و مهمان نواز که همیشه با مهربانی پذیرای بسیاری از مردم از سراسر نقاط کشور بوده‌اند.

کوهرنگ

استان چهارمحال و بختیاری و كوه‌های بلند آن كه در قلب رشته كوه زاگرس قرار گرفته است در همسایگی استان‌های اصفهان، خوزستان، كهكیلویه و بویر احمد و لرستان می‌باشد.

از ویژگی‌های این استان، طبیعت دست نخورده، مردمان بومی، مهد عشایر، بلند ترین نقطه ایران و سرد ترین نقطه ایران را می‌توان نامبرد.

کوهرنگ

کوهرنگ – سیاه چادرهای عشایر

قطعا به هنگام عبور از جاده‌های ما بین کوه‌های این استان چادرهای سیاه رنگی را دیده‌اید که به وسیله‌ی تزیینات دستی آراسته شده‌اند. این سیاه چادرها محل سکونت عشایر دلیر کشور ما می‌باشند که همیشه در حال کوچ‌اند و در سفر قشلاق و ییلاق‌اند.

چادرهای نمدی که به وسیله ی زنان عشایر بافته می‌شوند نسبت به چادر‌های برزنتی مزایای زیادی دارند. نمد بافته شده خاصیت لغزندگی دارد و در برابر آب باران دوام است و مانع از نفوذ آب در چادر می‌شود. علاوه بر آن این چادرها بسیار سبک تر هستند و برای جابه جایی راحت می‌باشد.

کوهرنگ

ساختار سیاه چادرها

سیاه چادرها از اتصال نوارهای بافته شده با نمد به نام لت ساخته شده اند. در تابستان برخلاف ظاهر سیاه رنگ چادر استراحت در زیر آن بسیار دلپذیر است. در زمستان گاهی برای نفوذ آب به داخل چادر مقداری دور چادر را سنگچین می‌کنند.

چیق، چیت یا نی چی پوشش دیواره چادر عشایر ایران است. چیق از نی که به صورت خودرو در محل زندگی عشایر می‌روید و موی بز بافته می‌شود و از ورود گرما، سرما، باد، باران و خاک به درون چادر پیشگیری می‌کند.

از آنجا که نی‌ها تو خالی هستند عایق حرارتی محسوب می‌شوند. هنگام باران نیز به دلیل بال رفتن رطوبت هوا نی‌ها منبسط می‌شوند و به هم می‌چسبند. به این ترتیب در برابر ورود آب به داخل مقاومت می‌کنند. همچنین، موی بز به دلیل داشتن لایه چربی مانع نفوذ آب می‌شود.

کوهرنگ

نمی‌توان کسی را یافت که لحظه‌ای با این مردم برخوردی داشته باشد و با استقبال و مهمان نوازیشان روبرو نشده باشد. مردم عشایر برای مهمانانشان از جان مایه می‌گذارند. دمی نشستن در کنار این مردم واقعا حال و هوای دیگری دارد.

کوهرنگ

مسیر دسترسی به کوهرنگ

وارد شهر شهرکرد مرکز این استان می‌شویم معمولا با کوچکترین تعطیلاتی در ورودی این شهر، در تمام پارک‌ها و فضاهای سبز شاهد چادر‌های مسافران خواهیم بود که بخاطر هوای مطبوع این استان حتی در فصل تابستان به این شهر پناه می‌آورند.

با ورود به این شهر با تابلوی هدایت به شهرستان کوهرنگ مواجه می‌شویم. از شهر خارج می‌شویم حدود 80 کیلومتر باید مسیر را بپیماییم در بین راه می‌توان از دیدن طبیعت سر سبز و روستاهای ساده لذت برد.

کوهرنگ

بعد از گذر از شهر فارسان و چندین روستای دیگر به به روستای چلگرد که مرکز شهرستان کوهرنگ است می‌رسیم. اگر ار افرادی باشید که در فصل زمستان عاشق بارش برف و اسکی هستید گمان نمی‌رود که اسم این منطقه را تا بحال نشنیده باشید.

در گذشته بارش برف در این منطقه آنچنان زیاد بود که مردم قادر به بیرون آمدن از منازل نبودند و برای رفت و آمد در دل کوهی از برف تونل‌هایی می‌زدند تا بتوان به خانه‌های هم رفت و آمد داشت. در زمستان این منطقه پذیرای مردم بسیاری برای اسکی بر روی چوب های اسکی و تیوپ‌های بادی است.

کوهرنگ

کوهرنگ – دشت لاله های واژگون

اگر در ماه اول بهار به این منطقه سفر کرده باشید حتما شاهد قطعه‌ای از بهشت خواهید بود. منطقه‌ای پوشیده از لاله‌های قرمز واژگون که از بالای کوه تا پایین دامنه و زمین‌های اطراف، یک دست با لاله پوشیده شده است.

منظره‌ای زیبا که می‌توان گفت تاکنون در هیچ جای کشور این وسعت از لاله‌های واژگون در یک منطقه دیده نشده. لاله‌هایی که هر ساله در فروردین ماه با این زیبایی در این منطقه رشد می‌کنند.

کوهرنگ

کوهرنگ و آبشار شیخ علی خان

از شهر چلگرد میتوان تابلوی هدایت به سمت آبشار شیخ علی خان را دید. مسافت زیادی از این شهر ندارد ولی وقتی به آن میرسیم مانند آن است که به منطقه‌ای جدید وارد شده‌اید.

آبشاری بسیار زیبا با ارتفاعی زیاد که آب سفید رنگ آن از کوهی سبز رنگ به سمت پایین سرازیر می‌شود و منظره‌ی حیرت آوری را به وجود آورده است. این آبشار در تمام فصول سال در جریان است. حتی در فصل زمستان این آبشار به صورت آبشار یخی پذیرای سایر میهمانان خواهد بود.

کوهرنگ

غار یخی چما در شهرستان کوهرنگ

بعد از عبور از آبشار شیخ علی خان جاده را ادامه می‌دهیم درحدود 25 کیلومتر، تا جایی که دیگر مسیر ماشین رو وجود ندارد و باید ماشین را در زمین‌های اطرافی که روستاییان برای پذیرایی از مهمانان به عنوان پارکینگ در نظر گرفته اند قرار دارد.

با طی مسافت کوتاهی به رودی میرسیم که آب آن در تمام فصول سال بسیار سرد است. برای رفتن و رسیدن به غار دو مسیر وجود دارد. مسیر اول رفتن به کوه و چندین ساعت کوهنوردی است تا به بالای غار رسید. مسیر دوم زدن به دل رودخانه است و باید از داخل آب به سمت سرچشمه حرکت کرد.

کوهرنگ

از هر مسیری که رفته شود باید بیان کرد که واقعا دیدن این غار ارزش کمی سختی کشیدن را دارد. تونلی سراسر پوشیده از برف و یخ که تلالو نور در ساعات مختلف روز حالات گوناگون زیبایی را در لحظه به وجود می‌آورد.

داخل غار که می‌شویم در بالای سر خود سقفی از یخ را می‌بینیم که تداعی کننده‌ی قصرهای یخی در داستان های کودکی است. زیبایی این غار یخی به حدی است که در کلمات گنجانده نمی‌شود و باید گفت هر گردشگری سزاوار این است تا از نزدیک این حس زیبا را تجربه کند.

کوهرنگ

کوهرنگ – روستای سر آقا سید

باید حدود 40 کیلومتر از روستای چلگرد بگذریم تا به محلی برسیم که واقعا بکر و دست نخورده است. روستایی که هیچ گونه امکانات رفاعی بجز برق در آن هنوز وجود ندارد.

روستایی که خانه‌هایش به صورت پلکانی بر روی هم قرار دارند و صمیمیتی در بین مردمانش وجود دارد که در هیچ جایی نمی‌توان آن را یافت. به جرات می‌توان گفت که روستای پلکانی با این شکل طبیعی که هنوز دست تکنولوژی به آن نرسیده را نمی‌توان در جایی پیدا کرد.

کوهرنگ

با ورود به این روستا لحظه‌ای متحیر خواهید ماند. خانه‌هایی پلکانی و فشرده بهم، محصور شده در میان کوه‌ها و درختان را خواهید دید که در میان آنها  گنبد کوچک و زیبای امام زاده‌ای رخودنمایی می‌کند. منظره ی روبرو همانند نقاشی در چارچوبی از کوه قرار دارد.

این روستا به دلیل کوهستانی بودن استان و قرار گرفتن در دل کوه 6 ماه از سال را هیچ گونه ارتباطی با بیرون نخواهند داشت. مسیر دسترسی به این روستا اگرچه فقط 40 کیلومتر است ولی به دلیل آسفالت نبودن جاده زمان بیشتری صرف می شود تا به روستا رسید.

معماری روستا واقعا شگفت انگیز است گویا مردمان این منطقه قصد داشتند خود را از همه دور نگه دارند و  فضایی این چنین گرم را به وجود آورند.

کوهرنگ

بهترین زمان سفر به شهرستان کوهرنگ

سخت است تا زمان معینی را برای دیدار از استان چهارمحال و بختیاری تعیین کرد زیرا هر جایی از این منطقه، طبیعتی دارد که در فصول متفاوت زیبایی خاصی دارد.

افرادی که دوستدار باغ‌ها و طبیعت سر سبز هستند در فصل بهار و تابستان می‌توانند به این استان سفر کنند و از آن لذت کافی را ببرند. افرادی نیز که مایل‌اند در فضایی سرد و پوشیده از برف برای ورزش‌های زمستانی قرار گیرند در فصل‌های پاییز و زمستان می‌توانند به این استان سفر داشته باشند.

کوهرنگ

پیشنهاد ویژه آرسیماسیر

به تمام نقاط کشورمان سفر کنید و خود را محدود به مکان خاصی نکنید!! این بهترین توصیه‌ای است که می‌توان برای گردشگران داشت. باید بگوییم تمام نقاط کشورمان شبیه به هم نیستند و نمی‌توان هیچ دو نقطه‌ای را با هم مقایسه کرد است.

اگر نگران مسافت ها هستید شما می توانید با تورهای مسافرتی ما همراه شده و بطور گروهی به اینگونه مناطق سفر کنید و در کنار هم از مسافرت خود لذت ببرید.

آرسیماسیر، با 10 سال تجربه در اجرای تورهای گروهی و طبیعت گردی، با بهترین خدمات و مناسب ترین قیمت در خدمت شما عزیزان میباشد. شما عزیزان می‌توانید بصورت آنلاین، شرایط و امکانات تور طبیعت گردی کوهرنگ را مشاهده، انتخاب و خریداری نمایید. همچنین چنانچه تعداد نفرات شما جهت سفر به تور طبیعت گردی کوهرنگ بیشتر از 10 نفر باشد، از تخفیفات ویژه گروهی آرسیماسیر نیز بهره مند خواهید گردید.

کوهرنگ

مقاصد گردشگری

خدمات ویزا

تور طبیعت گردی کودک

تورهای طبیعت گردی

کویر مصر

کویر مصر

کویر مرنجاب

تور کویر مرنجاب
اشتراک این مطلب