معرفی استان کرمان

استان کرمان یکی از پهناورترین استان‌های جنوبی کشورمان محسوب می‌شود. این استان از نظر تعداد آثار ثبت شده در میراث جهانی یونسکو از تعداد بالایی برخوردار است. همین امر باعث شده تا از استان‌های تاریخی و مهم کشورمان به شمار آید.

مرکز این استان کلان شهر کرمان است. استان کرمان از شرق به سیستان و بلوچستان، از شمال به خراسان جنوبی، از غرب به فارس و یزد و از جنوب به هرمزگان محدود است.

قدمت کرمان بسیار زیاد است و در کتب تاریخی با نام های کجاران، کرمانیا، کارمانا و گواشیر نام برده شده است. نام کرمان را به وفور در کتیبه‌های داریوش می‌توان یافت.

کرمان

با تاریخه ی شهر کرمان آشنایی دارید ؟؟

در نوشته‌های تاریخی ذکر شده که اسکندر مقدونی در راه بازگشت از حمله‌ی هندوستان به شهر کرمان وارد شد و به سپاهیانش فرمان داد که مدت یک هفته را در این شهر استراحت کنند. این سخن نشان از بزرگی و آبادانی این شهر در آن زمان است زیرا اقامت سپاهی اینچنین بزرگ نشان دهنده‌ی وجود آذوقه‌ی غذایی و فضای کافی در این منطقه بوده است.

کرمان در تمام حکومت‌ها از مهم ترین شهرها محسوب می‌شد. در زمان سلجوقیان ذکر شده این شهر از بهترین و آبادترین بلاد ایران به شمار می‌آمد. ادیان زیادی نیز در طول سال‌ها در این شهر وجود داشته و اکنون هم بیشترین جمعیت زرتشتیان ایران را در بردارد.

گذشته‌ی این شهر تماما در شادی و آرامش نبود به طوریکه کرمان به سبب حمایت از خاندان زندیه مورد خشم آقا محمد خان قرار گرفت و دستور داد هفتاد هزار جفت چشم را برای درس عبرت همگان درآورند.

کرمان

اهمیت و وسعت شهر کرمان

کرمان به دلیل اهمیتی که داشت در دوره‌های مختلفی همچون آل بویه، آل مظفر و زندیه که چند پایتختی بود به عنوان پایتخت ایالتی منتخب می‌شد.

وسعت این شهر تا اواخر دوران قاجار محدود به حصار و دروازه‌هایی بوده که دور تا دور شهر را محصور کرده بوند. ولی با تخریب دروازه‌ها شهر با سرعت بیشتری گسترش یافت.

کرمان

معرفی مجموعه گنجعلی خان کرمان

مجموعه گنجعلی‌خان بر روی دکان‌ها و خانه‌های قدیمی شهر که اسناد خرید آن‌ها نیز موجود می‌باشد ما بین شهر قدیم و محلات شمالی احداث گردید.

این مجموعه در طی سال‌های نا آرامی اوایل حکومت قاجار و در حمله آقا محمد خان به کرمان آسیب دید و طی سالیان بعد نیز به دلیل تغیراتی که در عملکرد آن داده شده بود در خطر نابودی قرار داشت ولی خوشبختانه در دهه‌های اخیر بازسازی شده و در وضعیت خوبی به سر می‌برد.

مساحت مجموعه قریب به 11000 متر مربع است که دارای یک میدان می‌باشد. سایر آثار و ابنیه در محورهای شرقی – غربی و شمالی – جنوبی آن شکل گرفته‌اند.

کرمان

حمام گنجعلی خان کرمان

یکی از مهم ترین بناهای مجموعه، حمامی است که در جنوب میدان و در میانه بازار بزرگ کرمان واقع شده است. این بنا در سال 1020 قمری ساخته شده و معمار آن سلطان محمد، معماری از اهالی یزد می‌باشد.

حمام گنجعلی خان اثری بدیع از نقاشی‌ها، مقرنس کاری‌ها، کاشیکاری‌ها و گچ بری‌های زیبا همراه با تزیینات سنگی بسیار ظریف است.

این حمام 26 متر طول 30 متر عرض و حدود 1300 متر مربع زیر بنا دارد، که شامل سردر، دالان ورودی، رختکن، هشتی، گرمخانه، خزینه، چال حوض و بخش خصوصی می‌باشد.

کرمان

مسجد گنجعلی خان کرمان

مسجد در ضلع شرقی و در جوار سرای گنجعلی خان واقع شده است. ورودی آن از طریق تاق‌نماهای میدان است که ساده اجرا شده‌اند.

در بدنه داخلی تاق‌نما تزیینات گچ بری با طرح گره دیده می‌شود که تماشاگر را به خود جلب می‌کند. تاریخ احداث مسجد سال 1700 قمری است. نقشه گنبدخانه مربع است که در پاکار تبدیل به 8 و در مرکز گنبد به نورگیر 12 ضلعی تبدیل شده. تمامی سطح داخلی گنبد با مقرنس‌کاری و تزیینات مرسوم دوره صفویه تزیین گردیده است.

کرمان

گنبد جبلیه – بنایی سنگی در کرمان

بنای بزرگ و عجیبی در شرق کرمان و انتهای خیابان زریسف از سنگ و گچ ساخته شده که به گنبد جبلی یا گبری معروف است. این بنا  در نزدیکی دو قبرستان صاحب الزمان و سید حسین واقع شده و تاریخ دقیقی از زمان ساخت و علت ساخت آن هنوز مشخص نیست.

این بنای 8 ضلعی ابتدا به 24 و  32 ضلعی تبدیل شده و سپس برفراز آن گنبدی آجری ساخته‌اند. گفته می‌شود در ملات بنا به جای آب از شیر شتر به کار رفته که البته این سخن به طور کامل تایید نشده است. به طور کلی در ساخت این بنا از سنگ لاشه و ملات گچ از بیرون و آهک از داخل استفاده شده است.

در هر ضلع بنا یک درب به عرض 2 متر ساخته شده که با مرور زمان به منظور مستحکم سازی بنا آنان را با سنگ مسدود کرده‌اند. در دیواره‌ی بنا فضاهایی خالی به منظور نورگیری و سبک سازی بنا ایجاد شده.

کرمان

باغ بزرگ شازده (شاهزاده) در کرمان

باغ شازده با مساحت نزدیک به 5 هکتار به دستور محمد حسن خان سردار ایروانی حاکم کرمان ساخته شده ولی بناهای‌ واقع در آن که شامل سردر، شاه نشین و حمام می‌باشد در زمان عبدالحمید میرزا ناصرالدوله بنا شد. این باغ در سال 1390 توسط یونسکو به ثبت رسید.

باغ شازده در جاده گذری کرمان به بم و در مسیر جاده کهن ابریشم قرار دارد این باغ اشرافی دارای کوشک دو اشکوبه است و سر در آن از معماری زیبایی برخوردار می‌باشد. در باغ فواره‌های زیاد ایرانی به کار رفته که بر اساس پایه نیروی اختلاف کارکرد دارند.

کرمان

راین – ارگ تسخیر ناپذیر در تاریخ

دژی مستحکم بر فراز تپه ای در 100 کیلومتری جنوب شرقی کرمان از خشت ساخته شده که قدمت آن را می توان به ساسانیان نسبت داد. کاوش‌ها نشان دادند که این بنا بر روی بقایای قلعه‌ای دیگر ساخته شده. ارگ راین کرمان که بعد از ارگ بم بزرگترین سازه‌ی خشتی به حساب می‌آید توسط میرزا حسین خان راینی در زمان نادر شاه افشار فرمانده‌ای می‌شد.

به دلیل محبوبیت این خاندان نزد مردم سالیان سال فرمانده‌ای این قلعه را برعهده داشتند. این شهر در گذشته در مسیر تجاری غرب به شرق واقع شده بود و یکی از مراکز مهم داد و ستد محسوب می‌شد.

کرمان

معماری ارگ راین

این ارگ پلانی مربع شکل دارد. در اطراف دژ حصاری به ارتفاع 10 متر کشیده شده و چندین برج نگهبانی بر روی دیوار ساخته شده است. این ارگ را می‌توان به سه بخش خان نشین، اعیان نشین، و عوام نشین تقسیم کرد.
ساختمان‌های ارگ معمولا بیشتر بین 2 تا 3 طبقه بودند. این ارگ به دلیل موقعیت جغرافیایی و خندق مصنوعی که در جنوب آن واقع شده تا کنون توسط هیچ متجاوزی حتی در جنگ‌های اعراب فتح نشده است.
کرمان

فتح آباد، باغی اعیان نشین

باغ فتح آباد در زمینی به وسعت 13 هکتار و زیر بنای 1500 متر در سال های 1253 تا 1255 ه.ق در زمان محمد شاه قاجار بنا شده است. این باغ سبکی اروپایی – ایرانی دارد و اطراف آن را زمین‌های کشاورزی و باغ‌های گیاهان دارویی و پسته فرا گرفته است.

در مقابل عمارت اصلی باغ حوض بزرگ مستطیل شکلی واقع شده که بر زیبایی آن افزوده است. فضل علی خان بیگلر بیکی حاکم کرمان دستور ساخت این بنا را در روستای فتح آباد صادر کرد که ساخت آن به مدت 5 سال به طول انجامید.

کرمان

باغ فتح آباد رو به ویرانی

این باغ که الگوی ساخت باغ شازده محسوب می‌شود مدت‌ها محل تفرجگاه حکام کرمان بود. تا اینکه عبدالحسین میرزا فرمانفرما، حاکم کرمان می‌شود و تصمیم می‌گیرد باغ فتح آباد کرمان را خریداری کند. در آن زمان به دلیل وجود قنات این باغ از رونق و آبادانی زیادی برخوردار بود. اما باغ را به او نمی‌فروشند. تا اینکه باغ فتح آباد توسط رستم خان امیری در دی ماه سال 1352 وقف می‌شود.

از آن به بعد دیگر کسی از باغ مراقبت نکرد و با خشک شدن قنات باغ نیز رو به ویرانی رفت. سرانجام در سال 1393 با همت مهندس رزم حسینی استاندار کرمان مرمت و بازسازی باغ آغاز شد. در مرداد ماه سال 1394 بار دیگر باغ فتح آباد کرمان به بهره برداری رسید و یکی از جاذبه‌های تاریخی و تفریحی شهر کرمان گردید.

کرمان

ارگ بم بزرگترین سازه خشتی

بدون شک شما نام ارگ بم را شنیده‌اید. ارگ زیبایی که تا قبل از زلزله‌ی سال 1382 بزرگترین سازه خشتی در جهان به شمار می‌آید. ولی حتی زلزله هم نتوانست ذره‌ای از ارزش آن بکاهد. این ارگ در نزدیکی شهر بم واقع گردیده است. بیشترین مصالح مجموعه را خشت خام، ملات گل رس، کاه و در موارد بسیار کم سنگ لاشه تشکیل می‌دهد.

این دژ را می‌توان به دو بخش رعیت نشین و بخش حکومتی یا همان ارگ تقسیم کرد. شاید به دلیل ظاهر پر ابهت ارگ که بر قسمت پر ارتفاع مجموعه بنا شده کل مجموعه را ارگ بم می‌نامند.

کرمان

ویژگی های ارگ بم

این بنای کهن تا سال 1850 میلادی همچنان مورد استفاده بود و به دلایل نامعلوم افراد ساکن در آن ترجیح دادند بیرون از دروازه های دژ سکونت کنند.

ارگ بم در بین چندین بنای تاریخی قرار دارد از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به بنای چار تاق، ساختمان کوشک و پیر علمدار، قلعه دختر و شهر درازین اشاره کرد.

یکی از ویژگی‌های معماری این شهر خانه‌های ساخته شده در آن است که بر اساس تعداد اتاق‌هایی که در آن ها واقع گردیده به سه دسته‌ی فقیرنشین، سطح متوسط و اعیان نشین می‌توان دسته بندی کرد.

کرمان

کلوت های کرمان – شهرت جهانی

کویر لوت، کویر زیبای ایران که علاوه بر شگفتی‌ها، اسرار زیادی را در درون خود از همگان پنهان کرده است. یکی از این شگفتی‌ها شهر شهداد در کرمان است که شهرت جهانی دارد. حتما با خود می‌گویید شهری در کویر و دارا بودن این چنین شهرت؟؟. ولی باید بدانید این شهر به دلیل کلوت‌هایی که دارد این چنین نامدار است.

کلوت، کوه‌هایی شنی است که بر اثر وزش باد در دل کویر به وجود می‌آید و  ظاهری منحصر به فرد دارند. شهداد در 100 کیلومتری کرمان واقع است ولی از شهر شهداد تا این منطقه‌ی افسانه‌ای در حدود 40 کیلومتر فاصله است. منطقه‌ای که هر چه به آن نزدیک تر می‌شویم از تعداد جانوران و گیاهان کاسته می شود.

می‌گویند در گذشته شهری در این مکان قرار داشته که بر اثر نفرین اکنون به این شرایط درآمده است. البته وجود شهر در آب و هوای کنونی غیر ممکن است ولی در گذشته با تغییرات آب و هوایی وجود شهر امکان پذیر بود.

کرمان

مقاصد گردشگری

خدمات ویزا

تور طبیعت گردی کودک

تورهای طبیعت گردی

کویر مصر

کویر مصر

کویر مرنجاب

تور کویر مرنجاب

کویر مصر

کویر مصر

کویر مرنجاب

تور کویر مرنجاب

اشتراک این مطلب