با چابهار آشنایی دارید؟؟

با شنیدن نام چابهار، به اشتباه افکار مردم به سمت ناامنی در جاده‌های منطقه می‌رود. ولی باید دانست که این فقط یک فکر نادرست است که شما را از دیدن زیبایی‌هایی محروم می‌کند که در جای دیگری نمی‌توان آن را تجربه کرد. چابهار جنوبی‌‌ترین شهر استان و تنها بندر اقیانوسی ایران است. این بندر از شمال با بمپور، سرباز و راسک، از جنوب با دریای عمان، از شرق با پاکستان و از غرب با بندر جاسک و میناب همسایه است.

این شهر در زمان‌های قدیم “بندر تیس” نام داشت  که در حال حاضر خرابه‌های آن در نه کیلومتری چابهار امروزی به جا مانده است. بندر تیس در آن ایام اهمیت و اعتبار فراوان داشت و یکی از مراکز مهم تجاری کرانه‌های دریای عمان بود.

بندر چابهار در گذشته‌های دور در تجارت خارجی ایران اهمیت وافری داشت، ولی در قرن گذشته در اثر کم‌ توجهی از رونق آن کاسته شد.

چابهار

اهمیت بندر چابهار

در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی به علل مختلف از جمله شرایط جنگی، بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت از آنجا که بندر چابهار نزدیک‌ترین مسیر دسترسی کشورهای افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان به آب‌های آزاد است، اهمیت زیادی دارد و یکی از پر رونق‌ترین بنادر کشورمان می‌باشد.

چابهار

دنیای زیر آب – چابهار

حس خوب ورود به دنیایی دیگر. مرجان‌های زیبا که در آبی نیلگون دریا منظره‌ی بدیعی را به وجود می‌آورند. ماهی‌های رنگارنگ کوچک و بزرگ که با بازیگوشی به دنبال هم‌اند و از بین مرجان‌ها عبور می‌کنند.

واقعا غواصی کردن و بودن در این محیط که همچون نقاشی می‌ماند هر کسی را به وجد خواهد آورد. آرامشی که دریا با خود به آدمی میدهد را در کمتر جایی می‌توان یافت.

چابهار

ساحل درک تداخل دریا و کویر

ساحل و روستای شگفت انگیز دَرَک زرآباد در امتداد دریای عمان؛ جایی که رمل‌های شنی، نخل‌های سر به فلک کشیده و آبی دریا در کنارهم، تصویر خیال انگیزی‌ را به وجود می‌آورند. روستای درک مکانی‌ست که در آن صحرا به دریا می‌پیوندد.

ساحل شنی آن با چشم اندازی منحصر به فرد که در هیچ جای ایران دیده نمی‌شود، ساحلی خاص و بی نظیر که مشابه آن را تنها در چند نقطه دنیا می‌توان مشاهده کرد. درک، ساحلی بکر و تماشایی دارد که در 170 کیلومتری غرب چابهار و در فاصله 10 کیلومتری از روستای زرآباد واقع شده است.

چابهار

چابهار – لیپار تالاب رنگ ها

این تالاب نیز دقیقاً در مسیر جاده چابهار – گواتر قرار گرفته است. اگر در ماه‌های بعد از خرداد تا شهریور به چابهار سفر کردید، خصوصاً در آذر ماه می‌توانید بیشتر رنگ صورتی را در این تالاب مشاهده کنید. در این زمان به دلیل افزایش تعداد پلانگتون‌های گیاهی رنگ تالاب بسیار پر رنگ می‌شود.

همچنین جزر و مد قرمز را در ماه‌های بهمن، اسفند، فروردین، شهریور و مهر مشاهده خواهید کرد. در زمان‌های دیگر ممکن است که رنگ تالاب به رنگ‌های سبز، آبی، زرد و قهوه‌ای نیز مشاهده شود اما رنگ غالب آن رنگ قرمز بوده که باعث شده به آن، صفت سرخ داده شود.

چابهار

تپه های مریخ در چابهار

تپه‌های مینیاتوری در جاده‌ی چابهار- گواتر دیده می‌شوند. این تپه‌ها با نام کوه‌های مریخی، رشته کوهی به رنگ میان طوسی و سفید است که ده‌ها کیلومتر به سمت شرق امتداد دارد. این کوه‌ها که قدمتشان به ۴ تا ۵ میلیون سال قبل باز می‌گردد، با تغییر نور روز، رنگ‌های متفاوتی به خود می‌گیرند.

در جایی شاهد کوه‌های ۵ متری هستیم و در نقطه‌ای دیگر به ناگاه ارتفاع آن‌ها از ۱۰۰ متر هم تجاوز نمی‌کند. جالب است که مقاومت آن‌ها در حدی است که برای بالا رفتن از آنها باید تجربه‌ی صخره نوردی داشته باشید.

این کوه‌ها از رسوبات آهکی بقایای بدن جانداران دریایی به همراه ماسه و خاک رس تشکیل شده و به سبب این جنس رسوبی و نوع خاص فرسایش همچون اشکالی شبیه به ناهمواری‌های سطح مریخ به نظر می‌رسند.

چابهار

زیبایی های چابهار – قلعه تیس

این قلعه در ۵ کیلومتری شمال غربی چابهار، در روستای تیس قرار دارد. متاسفانه آثار زیادی از این بنا باقی نمانده و آجرها و مصالحی که در ساخت بنا مورد استفاده قرار گرفته در محوطه به صورت پراکنده ریخته شده است. باید بیان کنیم که همین میزان اندک باقی مانده از این بنا مورد بی‌مهری برخی از گردشگران قرار می‌گیرد.

چابهار

چابهار و مسجد جامع تیس

با ورود به این مسجد با معماری جدیدی آشنا خواهید شد که مانند مساجد کشورهای پاکستان و هندوستان می‌باشد و همانند اکثر مساجد اهل تسنن دارای یک مناره است. مناره و گنبدهایی که با رنگ‌های سبز و قرمز زیباتر شده‌اند و درب‌هایی که با شیشه‌کاری‌های منظم و نامنظم رنگارنگ جلوه‌ایی چشم نواز به مسجد داده‌اند.

جایی که آدمی فرهنگ متفاوتی  از کشورش را با دیدگانش درک میکند. جالب است که با اینکه محیط کاملا متفاوت است ولی هیچ گونه حس غربت در ما به وجود نمی‌آید.

چابهار

تمساح ایرانی جاذبه ی چابهار

شاید تعجب کنید ولی یکی از جاذبه‌های منحصر به فرد گردشگری چابهار تمساح پوزه کوتاه یا «گاندو» است. این خزنده بی نظیر و کمیاب، باقی مانده نسل دایناسو‌ها است. که بخاطر ارزشی که دارند در چابهار به مراقب و پروش آن‌ها می‌پردازند.

تنها تمساح ایرانی بیشتر در میان باتلاق‌های دلگان، کلانی راسک و باهوکلات و رودخانه سرباز و ایرانشهر متمرکز است. گاندو برای منطقه دارای ارزش ملی و بین المللی است. طول این جانور به چهار متر هم می‌رسد که حدود نیمی از بدن آن را دم قوی حیوان تشکیل داده است.

چابهار

قبرستان جن ها در چابهار

گورستانی با سنگ قبرهای عظیم الجثه که داستان‌های جذابی را روایت می‌کند. قبرهایی با اندازه‌های نامتعارف در روستای تیس در دامنه کوه پیل بند در یک زمین با شیب ملایم جنوب دره تیس واقع شده‌اند. عجیب بودن منطقه سبب شده تا همچون کویر جن سمنانی‌ها، این منطقه نیز نام جن به خود بگیرد.

در این گورستان‌ها، قبرها کنار هم روی سطحی صخره‌ای حفر شده‌اند که این شیوه حفاری، پرسش‌های بسیاری را به وجود آورده است. زیرا در آن زمان با ابزارهای آدمی به سختی می‌شد حفره‌ای را در دل سنگ‌ به وجود آورد.

جهت قبرها تقریبا شمالی جنوبی یا شمال شرقی جنوب غربی است. در میان قبرها چند قبر ایستاده و یک مقبره پلکانی با سرپوش صندوقچه‌ای از سنگ و گچ به صورت نیمه سالم بدون لوح و تزئینات خارجی بچشم می‌خورد.

چابهار

سرعت و هیجان – چابهار

یکی از تفریحاتی که در چابهار طرفداران زیادی دارد آفرود سواری است. با این که آفرود سواری یک رشته ورزشی به حساب می‌آید ولی خیلی از جوانان این علاقه‌مندی را به دید مسابقه نگاه نمی‌کنند.

آن‌ها معتقدند آفرود سواری یک جور طبیعت گردی حرفه‌ای است و سعی می‌کنند صرفا دل به طبیعت بزنند و از رانندگی لذت ببرند. کویری بودن مناطق چابهار باعث شده تا این ورزش به خوبی بتواند میزبانی برای کسانی باشد که عاشق هیجان و سرعت‌اند.

چابهار

گل افشان – چال های گل افشان

یکی از دیدنی‌های چابهار، کوه‌های گِل افشان آن است که مهم ترین آنها در نقطه‌ای نزدیک به کُنارک به نام بندر تَنگ قرار دارد. اطراف این کوه را بیابانی وسیع فرا گرفته که ظاهرا این بیابان نیز همچون خود کوه حاصل اتفاقاتی درون زمین است.

در بالاترین نقطه کوه چاله‌ای به قطر کمتر از یک متر و به عمق حدود نیم متر وجود دارد که با گل پوشیده شده است. در فواصل زمانی کم، مقداری گل از چاله خارج و به اطراف پراکنده می‌شود. احتمالا تمام این کوه در طول سالیان دراز بر اثر فعالیت این چشمه ایجاد شده باشد. در کنار این کوه، دو کوه کم ارتفاع دیگر وجود دارد.

چابهار

پیشنهاد ویژه آرسیماسیر

برخی از افراد عاشق کویراند و برخی عاشق دریا به همین دلیل معمولا فقط به نقاط مشخصی سفر می‌کنند. حال تصور کنید در جایی هستید که میان دریا و کویر هیچ مرزی وجود ندارد و با هم ادغام شده‌اند. باورش ممکن است کمی عجیب بنظر آید ولی این پدیده در کشورمان اتفاق افتاده.

نه تنها این پدیده‌ی زیبای طبیعی بلکه شگفتی‌های دیگری نیز در این منطقه وجود دارد که فقط با سفر کردن می‌شود آنان را درک کرد.

به ناشناخته‌ها سفر کنید. به جاهایی که حتی تصورش هم ممکن است برایتان مشکل باشد. سفر کنید و زندگی را از نو درک کنید. شما می‌توانید با تورهای مسافرتی که ما به گونه‌ای کاملا متفاوت برایتان در نظر گرفته‌ایم این امکان را برای خود فراهم سازید.

آرسیماسیر، با 10 سال تجربه در اجرای تورهای گروهی و طبیعت گردی، با بهترین خدمات و مناسب ترین قیمت در خدمت شما عزیزان می‌باشد. شما عزیزان می‌توانید بصورت آنلاین، شرایط و امکانات تور چابهار  را مشاهده، انتخاب و خریداری نمایید. همچنین چنانچه تعداد نفرات شما جهت سفر به تور چابهار بیشتر از 10 نفر باشد، از تخفیفات ویژه گروهی آرسیماسیر نیز بهره مند خواهید گردید.

چابهار

مقاصد گردشگری

خدمات ویزا

تور طبیعت گردی کودک

تورهای طبیعت گردی

کویر مصر

کویر مصر

کویر مرنجاب

تور کویر مرنجاب
اشتراک این مطلب