همه چیز درباره ویزای ایتالیا

اطلاعات مورد نیاز جهت دریافت ویزا ایتالیا

سفارت ایتالیا تنها زمانی میتواند ویزا (روادید) متحدالشکل کوتاه مدت ( برای اقامت 90 روز در یک بازه زمانی 180 روزه ) را جهت سفر به حوزه شنگن صادر نماید که تنها مقصد یا مقصد اصلی سفر، کشور ایتالیا باشد.

سایر کشورهای عضو پیمان شنگن این اختیار را دارند که در مبادی مرزی کشورشان از ورود مسافرانی که بدون در نظرگرفتن دستورالعمل فوق، ویزای شنگن اخذ نموده اند، ممانعت به عمل آورند.

کلیه متقاضیان اخذ ویزای ایتالیا ، به استثنای کودکان زیر 12 سال باید اثر انگشت ارائه دهند. درخواستهایی که به صورت ناقص ارائه شوند یا حاوی مدارک غیر شفاف یا متناقض باشند با رد درخواست ویزا مواجه میگردند.

خاطر نشان می سازد که اتخاذ تصمیم در باره صدور ویزای ایتالیا یا رد یک درخواست، پس از ارزیابیهای این سفارت صورت میپذیرد و چنانچه متقاضی، تصمیم مبنی بر رد درخواست ویزای خود را نپذیرد میتواند به موجب قانون نزد دادگاه اداری استان لاتزیو (Tribunale Amministrativodel Lazio) طرح دعوی نماید.

انواع ویزا ایتالیا

 • ویزای توریستی : این ویزا جهت افرادی صادر می‌شود که بمنظور گردش و بازدید از جاذبه‌های ایتالیا قصد اقامت چند روزه تا سه ماهه را در این کشور زیبا دارند.
 • ویزای تجاری : جهت تجار، بازرگانان، افرادی که قصد بازدید و یا گرفتن غرفه از نمایشگاه بین المللی ایتالیا را دارند.
 • ویزای پزشکی : جهت درمان و یا عمل جراحی در ایتالیا و یا سمینار و همایشهای بین المللی پزشکان و جراحان.
 • ویزای فرهنگی، ورزشی : جهت ورزشکارانی که به قصد انجام مسابقات ورزشی مانند بازیهای ملی یا المپیک
 • ویزای مقام‌های رسمی : این ویزا مخصوص رهبران ملتها و دیپلماتها میباشد.
 • ویزای تحصیلی تحقیقاتی : جهت ادامه تحصیل در مقاطع مختلف و یا بمنظور انجام تحقیقات علمی توسط محققان و متخصصان علمی.
 • ویزای افرادی که دارای همسر شهروند ایتالیا هستند.
 • ویزای ترانزیت فرودگاهی :
 • ویزای کودکان زیر سن قانونی :

مدارک لازم جهت اخذ ویزای ایتالیا :

1- دریافت فرم درخواست روادید شنگن و تکمیل دقیق اطلاعات آن به زبان انگلیسی.

نکته بسیارمهم : هنگام پر کردن فرم مربوطه کاملا دقت نمایید که اطلاعات بطور کامل، صحیح و خوانا وارد گردد. هرگونه نقص و اشتباه در تکمیل فرم و یا غلط املایی، موجب رد درخواست شما میشود.

2- دو قطعه عکس پرسنلی ۴*۳ بدون روتوش

3- گذرنامه با دست کم دو برگ سفید و با حداقل سه ماه اعتبار از تاریخی که متقاضی قصد ترک حوزه شنگن را دارد.

4- دعوتنامه تکمیل شده مطابق نمونه موجود در ضمیمه (در صورتی که متقاضی توسط یک شهروند ایتالیایی یا خارجی که اقامت قانونی در ایتالیا دارد، دعوت شود)، فرد دعوت کننده باید نمونه دعوتنامه را بصورت کامل پر کرده و تصویر یکی از مدارک شناسایی ذیل را نیز به آن ضمیمه نماید:

5- شهروندان ایتالیایی: گذرنامه یا شناسنامه معتبر

6- شهروندان خارجی مقیم ایتالیا: اجازه اقامت با اعتبار حداقل یکماه از تاریخ خاتمه روادید درخواستی

7-  اصل و کپی شناسنامه معتبر متقاضی به همراه ترجمه به زبان ایتالیایی یا انگلیسی (بدون نیاز به تایید وزارت دادگستری یا وزارت امور خارجه)

8-  اصل و کپی مدارک شغلی متقاضی به همراه ترجمه به زبان ایتالیایی یا انگلیسی (بدون نیاز به تایید وزارت دادگستری یا وزارت امور خارجه)

الف) مدیران و اعضای هیات مدیره شرکتها : آخرین روزنامه رسمی (که از تاریخ آن بیش از سه سال نگذشته باشد) حاوی اطلاعات تاسیس و ثبت شرکت مربوطه و نام متقاضی. چنانچه بیش از سه سال از تاریخ روزنامه رسمی گذشته باشد، متقاضی باید یک روزنامه رسمی جدید (با تاریخ زیر سه سال) نیز مبنی بر تغییرات احتمالی انجام پذیرفته در خصوص تاسیس شرکت یا یک گواهی از اداره ثبت مبنی بر ادامه فعالیت شرکت علی‌رغم عدم ثبت تغییرات، ارائه کند.

ب) مشاغل آزاد: پروانه کسب معتبر صادره از اداره مربوطه در شهر محل اقامت یا کارت بازگانی معتبر.

ج) مشاغل وابسته و کارمندان دولتی: لیست پرداختی شش ماهه آخر بیمه شغلی یا کارت پرسنلی صادره توسط سازمان دولتی یا نیمه دولتی مربوطه، یا معرفی نامه‌ از سوی شرکت مربوطه مبنی بر تایید رابطه کاری متقاضی با آن شرکت، ضمن مشخص نمودن سمت شغلی وی.

9-  اصل و کپی مدارک مالی، موید امکانات لازم جهت تامین مالی فرد به همراه ترجمه به زبان ایتالیایی یا انگلیسی (بدون نیاز به تایید وزارت دادگستری یا وزارت امور خارجه)

الف) پرینت گردش سه ماهه آخر حساب جاری با مهر و امضای بانک.

ب) کارت اعتباری بین المللی شخصی (از قبیل Visa, Mastercard، American Express) و پرینت حساب مربوطه.

ج) ضمانتنامه بانکی ( تحت عنوان Fideiussione bancaria) برای متقاضی که شخص دعوت کننده، نزد یکی از بانکها یا شرکتهای بیمه ای ایتالیایی تهیه می‌کند. مبلغ این ضمانتنامه نباید کمتر از مبالغی باشد که در جدول واقع در کنسولگری مشخص شده است.

د) علاوه بر مدارک یاد شده، چنانچه متقاضی دارای سند ملکی نیز باشد، توسط کنسولگری در پرونده لحاظ می‌شود.

10- اصل و کپی بیمه مسافرتی بین المللی با پوشش حداقل ۳۰,۰۰۰ یورو که کل دوره اقامت متقاضی را در حوزه شنگن پوشش دهد.

11- اصل و کپی بلیت هواپیما یا رزرو بلیت

12-  اصل و کپی رزرو هتل یا هتل ها (در صورت دارا بودن) و برنامه سفر در ایتالیا.

13- کپی صفحه اول گذرنامه و روادیدهای گذشته (در صورت دارا بودن).

کنسولگری این اختیار را دارد که در صورت نیاز به بررسی بیشتر و بهتر، مدارک دیگری را نیز از متقاضی درخواست نماید.

نکات قابل توجه درباره ویزای ایتالیا :

 • کلیه مدارک لازم جهت اخذ ویزای ایتالیا ، میبایست بصورت کاغذی آماده شده و توسط فرد متقاضی به متصدی باجه در هنگام ارائه درخواست، تحویل شوند. لذا هیچ یک از مدارکی که در هنگام ارسال درخواست تعیین وقت، بصورت الکترونیکی و در ضمیمه ایمیل به کنسولگری ارسال شوند، مورد بررسی قرار نخواهند گرفت. از این رو، بنابر دلایل فنی، متقاضیان روادید توریستی میبایست فقط درخواست تعیین وقت را به این اداره ایمیل نموده و از ضمیمه کردن هرگونه فایل دیگری جدا خودداری نمایند.
 • چنانچه ایمیل درخواست تعیین وقت، حاوی فایلهای ضمیمه باشد (به غیر از دعوتنامه شرکت دعوت کننده)، بلافاصله و بدون اینکه مورد مطالعه قرار گیرد، حذف خواهد شد.
 • در صورت درخواست ویزای ایتالیا برای کودکان زیر 12 سال، مدارک مربوطه باید توسط والدین یا قیم قانونی آنها ارائه شود.
 • بردن تلفن همراه، کامپیوتر شخصی و تبلت به داخل اداره کنسولی ممنوع است. از مراجعین محترم خواهشمندیم در رعایت این امر کوشا باشند.

هزینه ویزا ایتالیا

کنسولگری ایتالیا بابت درخواست ویزا ایتالیا، از هر نفر بزرگسال، مبلغ ۶۰ یورو وبابت کودک ۶ تا ۱۲ سال هر نفر ۳۵ یورو دریافت مینماید. جهت کودک کمتر از ۶ سال، سفارت هزینه‌ای دریافت نمی‌ کند. ضمنا، همسر، والدین و فرزندان شهروندان اتحادیه اروپا از پرداخت این هزینه معاف میباشند.

این مبلغ بابت خدمات کنسولگری میباشد و چنانچه به هر دلیلی، ویزا صادر نشود و یا ریجکت شوید، این مبالغ قابل برگشت نمیباشد.

مدت زمان لازم جهت صدور ویزا ایتالیا

جهت ارائه‌ مدارک، نیاز به وقت ملاقات و انجام مصاحبه از بخش صدور ویزای کنسولگری ایتالیا دارید که میبایست با در دست داشتن اصل گذرنامه و به صورت حضوری برای دریافت وقت ملاقات اقدام نمایید. بررسی اولیه‌ مدارک، معمولا از سه هفته تا یک ماه زمان برده و ممکن است پاسخ قطعی سفارت ایتالیا نسبت به درخواست شما چند هفته‌ای هم بیشتر زمان ببرد.