مرداب هسل را می شناسید؟؟

سفری رویایی در کنار یک تالاب شگفت انگیز. زمانی که در کنارش قرار می‌گیرید دیگر دل کندن از آن مشکل است. مگر می‌شود اینقدر حس آرامش و نزدیکی با یک محیط. آرزو می‌کنید کاش زودتر این مکان را پیدا کرده بودید.

تمایل دارید ساعت‌ها در گوشه‌ای بشینید و به آن نگاه کنید. فقط شمایید و این مرداب زیبا که آماده است حرف‌هایتان را بشنود. ولی گویی تمام فکرها و نگرانی ها دیگر از بین رفته‌اند.

چند کیلومتر مانده به انتهای شمالی جاده‌ای، در دل جنگل‌های سرسبز جنوب غربی شهر چالوس می‌توانید به تماشای یک آبگیر سرخ رنگ بروید. تالاب یا مرداب هسل حدود 10 کیلومتر از جاده چالوس فاصله دارد. ضمن آنکه حدود یک ساعت هم پیاده روی در پیش دارید تا به کناره آن برسید.

مرداب هسل

رنگ سرخ مرداب هسل

رنگ آب این آبگیر، ترکیبی از رنگ‌های سبز و نارنجی و سرخ است که البته رنگ سرخ غلبه دارد و هر چه به مرکز آن نزدیک می‌شوید، رنگ قرمز متمایزتر می‌شود. هر چند در ماه‌های پاییز ترکیب این رنگ به دلیل برگ‌های رنگینی که روی آن می‌ریزد، بیشتر هم می‌شود.

در اوج سفرهای خود اگرهم قصد دریای شمال دارید، راهتان را کج کنید و پیش یا پس از دریا، سری به هسل بزنید که زیبایی‌اش از خاطرتان پاک نمی‌شود و لذت تفریحتان را دو چندان می‌کند.

مرداب هسل

مسیر دسترسی مرداب هسل

تنها با طی مسیری حدودا چهار کیلومتری، در یکی از فرعی‌های جاده چالوس به مرداب هسل می‌رسید. مرداب در جنوب دو روستای طلاجو و سینوا در دل منطقه‌ی جنگلی به نام مشعل قرار گرفته است.

برای رسیدن به آن، وارد جاده چالوس شده و 10 کیلومتر مانده به این شهر، بعد از پلیس راه، در سمت چپ وارد اولین فرعی خاکی شوید، جاده‌ای جنگلی است که به روستای سینوا می‌رسد. این مسیر تابلویی ندارد و فقط باید حواستان به پلیس راه باشد.

مرداب هسل

مرداب  هسل – دسترسی

در این مسیر بعد از عبور از پل رودخانه، یعنی مسافتی حدودا 300 متری به یک دوراهی می‌رسد که برای رسیدن به مرداب باید مسیر سمت راست را انتخاب کنید.

بعد از طی مسافتی کوتاه، به یک منطقه جنگلی به نام بانی می‌رسید. باید خودرو را همین جا پارک کنید و پیاده به سمت مرداب راه بیفتید، مسیر پاکوب منتهی به مرداب مشخص است.

اگر با راهنماه همراه نیستید، سوال‌هایتان را از محیط‌بانان ایستگاه محیط‌بانی که در همین محدوده قرار دارد بپرسید. بسته به توانتان بین نیم تا یک ساعت پیاده روی در یک منطقه جنگلی را پیش رو دارید.

مرداب هسل

وجه تسمه مرداب هسل

رنگ تالاب و درختان اطرافش، زیبایی خیره کننده‌ای فراهم کرده است. نام قدیمی مرداب هسل کنیچال است اما امروزه به نام هسل شناخته می‌شود. هسل در گویش محلی به معنی آبگیر فصلی است و در گویش تبری کلارستاقی نامی عمومی برای آبگیرهاست.

مرداب بیضی شکل و عمق آب آن در نقاط مختلف متغیر است. در نهایت در عمیق ترین مناطق به حدود 15 متر می‌رسد.

مرداب هسل

 مرداب هسل – تامین آب

آبراه یا جویباری به مرداب نمی‌ریزد. بخشی از آب مرداب از طریق چشمه‌های کف آن تامین می‌شود، اما بارانی که از نیمه پاییز تا نیمه بهار در آن می‌بارد، آب این آبگیر را پر می‌کند. دلیل تنوع رنگ سطح مرداب، جلبک‌ها و گرده درختان اطراف تالاب است که روی سطح آن می‌ریزد.

مرداب هسل

مرداب هسل – زیستگاه حیوانات

در حاشیه‌های مرداب رنگ آب سبزتر است و هرچه به کانون نزدیک‌تر شوید، رنگ آن نارنجی و در نهایت سرخ می‌شود. این آبگیر ماهی ندارد اما زیستگاه دوزیستانی مثل قورباغه، وزغ و لاک پشت است.

البته در سال‌های اخیر به دلایلی مثل جاده‌ای که در کنار مرداب احداث شده، جانوران آن کمتر شده است. حواستان باشد که شنا در این آبگیر به خاطر نبود ناجی غریق در اطراف و جانوران آبزی در آن کار خطرناکی است.

مرداب هسل

فضاهای اطراف مرداب هسل

مرداب در واقع در دل جنگل مشعل یا به طور دقیق تر جنگل مشمل موزی قرار گرفته است. البته این جنگل نام‌های دیگری مثل جنگل فین یا محمد آباد هم دارد.

جنگل مشعل موزی از جنوب به جنگل‌های سوته لار و منطقه کردشت و از شمال به گاوسرای قدیمی مشعل و منطقه مشعل موزی میرسد.

در مسیر پیاده روی به سوی مرداب، درختان ممرز، انجیلی، راش، داغداغان، آزاد، شمشاد و بعضی درختان میوه جنگلی مانند سیب ترش جنگلی، انگور جنگلی، انجیر، انار و انواعی از گیاهان دارویی مثل بابونه دیده می‌شود.

مرداب هسل

پیشنهاد ویژه آرسیماسیر

سفری رویایی در کنار یک تالاب شگفت انگیز. زمانی که در کنارش قرار می‌گیری دیگر دل کندن از آن مشکل است. مگر می‌شود اینقدر حس آرامش و نزدیکی با یک محیط. آرزو می‌کنید کاش زودتر این مکان را پیدا کرده بودید.

شما می‌توانید با تورهای مسافرتی که ما به گونه‌ای کاملا متفاوت برایتان در نظر گرفته‌ایم به مکان‌های جدیدی سفر کنید و امکان کشف این مناطق را برای خود فراهم سازید.

آرسیماسیر، با 10 سال تجربه در اجرای تورهای گروهی و طبیعت گردی، با بهترین خدمات و مناسب ترین قیمت در خدمت شما عزیزان می‌باشد. شما عزیزان می‌توانید بصورت آنلاین، شرایط و امکانات تور مرداب هسل را مشاهده، انتخاب و خریداری نمایید. همچنین چنانچه تعداد نفرات شما جهت سفر به تور مرداب هسل بیشتر از 10 نفر باشد، از تخفیفات ویژه گروهی آرسیماسیر نیز بهره‌مند خواهید گردید.

تور مرداب هسل

اشتراک این مطلب