قشم سرزمین زیبای دیده نشده

ما در کشوری زندگی می‌کنیم که به خاطر موقعیت جغرافیایی و اقلیم خاص، دارای تاریخ پرفراز و نشیب و جالبی است. در جای ‌جای این خاک، آثار و دیدنی‌های بی‌نظیری وجود دارد که اکثر آن‌ها برای مردم ایران ناشناخته هستند.

جزیره‌ای آرام که برخلاف اینکه میزبان گردشگران و تاجران زیادی است ولی سکوت کامل در آن حکم فرماست و خبری از صدای ماشین در آن نیست. جزیره‌ای زیبا که تعداد محل‌های گردشگری‌اش آنچنان زیاد است که ممکن است برای بازدید از آن‌ها زمان کم آورد.

قِشم بزرگترین جزیره ایران و خلیج فارس در دوران ساسانیان، ابرکاوان نام داشته است. ابرکاوان در اوایل عصر اسلامی، سرزمینی شکوفا و پررونق و برخوردار از شهری آباد و روستاهایی بسیار با کشتزارهایی پربار، درختان خرما و دیگر درختان میوه بود.

جزیره قشم

تاریخچه جزیره قشم

سابقه تاریخی قشم به پیش از اسلام می‌رسد و نام‌های قشم، کشم، تنب و غیره حکایت از توقف طولانی ایلامی‌ها در این نواحی در سده‌های پیش از میلاد مسیح دارد.

آثار بسیاری از تمدن ایلامی در سواحل خلیج فارس از جمله در بوشهر، خارک و قشم به دست آمده و بقایای آتشکده‌های زرتشتیان در قشم نشان دهنده وجود پیروان این مذهب در روزگاران پیشین جزیره است.

نزدیک به اواخر عصر اموی، این جزیره به پناهگاه خارجیان مبدل شده بود. در عصر یاقوت حموی (1229 م) جزیره‌ی ابرکاوان شکوه و آوازه‌ی پیشین خود را به گستردگی از دست داده بود به طوری که هیچ کس نتوانسته بود به او جایگاه و موقعیت درست و دقیق جزیره را بگوید.

جزیره قشم

آشنایی با جزیره قشم

این جزیره از شمال به شهر بندرعباس، از شمال شرقی به جزیره‌ی هرمز، از شرق به جزیره‌ی لارک، از جنوب به جزیره‌ی هنگام و از جنوب غربی به جزایر تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی محدود می‌شود.

شهر قشم در شرقی‌ترین نقطه جزیره واقع شده‌ است اما به علت دید گسترده به جنوب، شمال و شرق، دید به تنگه هرمز، نزدیکی به بندرعباس و… از قدیم واجد اهمیّت بوده. این جزیره جایی است که جاهای دیدنی کم ندارد و به همین دلیل هم شاید فرصت دیدن کامل آن را نداشته باشید.

جزیره قشم

ژئوپارک حیرت آور در قشم

ژئوپارک قشم در واقع نخستین ژئوپارک خاورمیانه است که از سال ۱۳۸۵به عضویت شبکه جهانی ژئوپارک‌های تحت حمایت یونسکو  درآمده‌ است.

حفاظت از این ژئوپارک و ژئوسایت‌های آن توسط جوامع محلی و با نظارت و آموزش مدیریت ژئوپارک قشم از طریق فعالیت‌های گردشگری سبز صورت می‌گیرد

در این بخش از جزیره علاوه بر گونه‌های گیاهی و جانوری زیبا، کمیاب و در خطر انقراض که در سطح ملی و همچنین جهانی از ارزش بسیاری برخوردارند، پدیده‌های زمین‌شناسی نادر و بی‌مانندی نیز وجود دارند که هریک به تنهایی جذابیت و زیبایی خاص دارند.

جزیره قشم

قشم – ژئوپارک

مجسمه‌های طبیعی و نقش برجسته‌های پراکنده، چین‌خوردگی‌ها و کوه‌های شگفت‌آور، سطوح تخت و صفه‌ها در ارتفاعات، ستون‌های حاصل از عوامل فرسایش، برجستگی‌ها و فرورفتگی‌های به‌وجود آمده.

تندیس‌های اعجاب‌آوری که در شکل‌های مختلف و حتی ترسناک به وجود آمده همه و همه بخش بزرگی از طبیعت مسحور کننده قشم هستند و از جاذبه‌های کم‌نظیر طبیعت‌گردی این جزیره به ‌شمار می‌روند.

جزیره قشم

دره ستارگان در قشم

روستای برکه‌خلف در فاصله پنج کیلومتری از ساحل جنوبی جزیره قرار گرفته‌ است. در قسمت شمالی این روستا دره‌ای با سنگ‌هایی با شکل‌های متفاوت وجود دارد که با نام دره ستاره‌ها بین مردم شناخته شده است.دره ای که به آن می‌توان دره‌ی وحشت نیز گفت.

به دلیل شکل ویژه این دره، با وزش بادهای تند و گردش هوا در لابه‌لای ستون‌ها و حفره‌های موجود در دره تولید صدا می‌شود. به دلیل این صداها است که اهالی معتقدند با تاریک شدن هوا، این دره محل آمد و شد ارواح و اجنه ‌می‌شود.

بنابراین نه تنها خود بلکه به گردشگران نیز توصیه می‌کنند تا از ورود به این دره در شب خودداری کنند. محلی که به دلیل ارتفاع زیاد کوه‌ها و اشکال نامتعارف حتی قدم زدن در روز هم در آن دلهره آور است.

جزیره قشم

قشم – دره ستارگان

دره ستاره‌ها در واقع یک ناحیه فرسایش‌ یافته توسط آب‌های سطحی، رگبارهای فصلی و تندبادها است. فلات اولیه که هنوز در بخش شمالی به صورت کم و بیش دست نخورده باقی‌مانده.

مخروط‌های نوک‌تیز، ستون‌ها و ستونک‌های فرسایشی، تیغه‌ها و دیواره‌های نواری از جمله بخش‌هایی هستند که در این دره مشاهده می‌شوند. به دلیل سست بودن جنس لایه‌ها، می‌توان انتظار داشت که پس از هر بارندگی شدید تغییرات محسوسی در دره صورت پذیرد.

جزیره قشم

جزایر مرجانی در جزیره قشم

یکی از منحصر به فردترین مجموعه‌های مرجانی دنیا در خلیج فارس واقع شده که کامل‌ترین و زنده‌ترین نوع آن در آب‌های جزیره قشم است.

تصویربرداری‌های انجام شده در اعماق آب از سنگ‌های کم نظیر که در لابه‌لای آن‌ها انواع آبزیان شگفت ‌انگیز و ماهی‌های رنگارنگ در شکل‌ها و اندازه‌ها و رنگ‌های بدیع در حرکت‌اند نشان می‌دهد که آب‌های پیرامون قشم به ویژه در ساحل جزیره هنگام و ساحل جزیره لارک از ظرفیت بسیار بالایی در این زمینه برخوردار است.

قشم

پارک کروکودیل قشم

بزرگترین پارک کروکودیل خاورمیانه در جزیره قشم قراردارد. محلی زیبا و امن برای گردشگران علاقه ‌مند به حیات وحش تا از نزدیک با زندگی و خصوصیات این جانوران نادر آشنا شوند. این مجموعه همیار ژئوپارک قشم و حامی محیط زیست است.

قشم

غارهای خربس (خوربس) در جزیره قشم

ما در کشوری زندگی می‌کنیم که به خاطر موقعیت جغرافیایی و اقلیم خاص، دارای تاریخ پرفراز و نشیب و جالبی است. در جای ‌جای این خاک، آثار و دیدنی‌های بی‌نظیری وجود دارد که اکثر آن‌ها برای مردم ایران ناشناخته هستند.

بر پیشانی کوهی مشرف ‌به ساحل جنوبی جزیره قشم ۴ دهانه غار که از درون به ‌هم ‌پیوسته‌اند و در ارتفاع ۲۰ تا ۳۰ متر قرار دارند به چشم می‌خورد که به غارهای خربس شهرت دارند.

قدمت این اثر به دوره مادها می‌رسد. ساختار راز آمیز این غارها و قرار گرفتن آن بر بلندی، این عقیده را دامن زده که اینجا در روزگار مادها نیایشگاه مهر و محلی برای ستودن الهه میترا بوده است.

جزیره قشم

عجایب جنگل های حرا در قشم

نام جنگل حرا به گوش هر ایرانی و یا گردشگری که به جزیره قشم سفر کرده باشد آشناست. زیرا که این جنگل اسرارآمیز با زیبایی‌های منحصر به فردش از هر بیننده‌ای دلربایی می‌کند. اکنون این جنگل‌ها به عنوان یکی از مشهورترین جاذبه‌های قشم شناخته می‌شوند.

حرا نام درختی است که نمونه‌اش در نقاط مختلف جهان از جمله قاره آفریقا، آسیا و استرالیا به وفور یافت می‌شود. پوست این درخت خاصیتی دارد که آب شور را جذب و آن را به آب شیرین تبدیل می‌کند.

جزیره قشم

قشم – جنگل های حرا

درختان جنگل‌های حرا در جزیره قشم تمام طول سال سبز هستند. سازگاری این درختان با آب شور در طی سالیان دراز باعث شده که از پدیده‌های کمیاب طبیعی در دنیا قرار گیرند. در حالت عادی سطح آب در این منطقه حدود 1.5 متر است ولی با جزر و مد دریا که هر 6 ساعت یکبار اتفاق می‌افتد این درختان با طول 3 تا 6 متر به طور کامل در زیر آب قرار می‌گیرند.

جزیره قشم

تنگه دیدنی چاه کوه در قشم

تنگه‌ای زیبا با اشکال نامتعارف و عجیب که همگی ساخته‌ی دست طبیعت‌اند. اشکال به وجود آمده در دل صخره‌ها حاصل میلیون‌ها سال فرسایش در برابر عوامل گوناگون جوی است. در این دره چاه‌های آبی وجود دارد که توسط مردم بومی استفاده می‌شوند. آن‌ها با ایجاد جوه‌های باریک در مسیر، آب را به سمت چاه‌ها هدایت می‌کنند تا در مواقع لازم از آن بتوانند استفاده کنند.

در ورود به این تنگه باید دقت زیادی داشت. فاصله‌ی دیواره‌ها در نقاط مختلف متفاوت است به گونه‌ای که گاهی ممکن است عبور از بین آن‌ها غیر ممکن باشد یا به سختی انجام گردد اما زیبایی‌های این تنگه به اندازه‌ای زیاد است که به شما توصیه می‌شود حتما همراه خود دوربین عکاسی داشته باشید.

قشم

قشم – شهر ساحلی لافت

اگر بخواهید غروب خیلی قشنگ جزیره را ببینید و خانه‌های روستایی زیبای قشم را، راهش رفتن به بندر لافت است. بندر لافت در شمال غربی قشم قرار گرفته و زمانی مرکز جزیره بوده است، دقیقا همان زمانی که مردمش با لنج به دل دریا می‌زدند.

مشخصه اصلی لافت، بادگیرهای بلند و کوچه پس کوچه‌های باریکش است و لنج‌ها و قایق‌ها و قرار گرفتن خانه‌ها در بین درختان سبز گرمسیری و نخلستان‌های بلند. همه اینها در کنار زیبایی خیره‌کننده دریا و جنگل شناور حرا، هر تازه واردی را مجذوب می‌کند.

جزیره قشم

غار نمکی در جزیره قشم

غار نمکی از جاذبه‌های گردشگری جزیره قشم در هرمزگان است. گنبد نمکی در فاصله ی ۹۰ کیلومتری از شهر قشم و غار نمکی هرمزگان در فاصله ی ۲ کیلومتری از جاده همجوار خود قرار گرفته است،

غاری شگفت انگیز که جریان کوچک آبی در آن جاری است و با حل کردن نمک‌های موجود در خاک آن را با خود حمل می‌کند. تبخیر این آب و رطوبت زیاد هوا باعث به وجود آمدن استالاکتیت‌های زیبایی بر روی سقف شده است. غاری شگفت انگیز و طولانی که فقط در چند متر اول آن نور نفوذ کرده و روشن است و بقیه‌ی غار در تاریکی مطلق قرار دارد و شما باید با همراهی یک راهنما و چراغ قوه‌ای قوی ادامه‌ی مسیر را طی نمایید.

جالب است بدانید که نمک‌های تشکیل یافته در غار که سراسر آن را پوشانده‌اند ارزش دارویی و خوراکی بالایی را به دلیل وجود منیزم دارند. سراسر این غار را لایه‌ها و ستون‌های نمکی فرا گرفته که در نوع خود منظره‌ی بی نظیری را فراهم آورده است.

جزیره قشم

جزایر ناز عجایب جزیره قشم

در سواحل شرقی جزیره‌ی قشم و در فاصله‌ی 22 کیلومتری از شهر قشم، دو جزیره در دریا قرار دارد که فاقد ساحل ماسه‌ای‌ بوده و دیواره‌های صخره‌ای با ارتفاع 5 تا 10 متر در اطراف آن‌ها وجود دارد. سفر به این جزایر و بازدید از آن‌ها حتما باید همراه با زمان‌بندی باشد زیرا با اتفاق افتادن جزر در حدود 4 ساعت فرصت داریم تا برای بازدید وارد جزیره شده و دوباره به جزیره‌ی قشم بازگردید. زیرا این تنها ساعاتی است که راه شنی باریکی نمایان می گردد و می‌توان پیاده یا با ماشین وارد این جزایر شد.

توصیه‌ی ما به شما این است که با ماشین وارد این راه نشوید زیرا امکان گیر افتادن ماشین در ماسه‌ها زیاد است و با توجه به زمان اندک بازدید ممکن است برای شما مشکلاتی پیش آید.

جزیره قشم

جزیره قشم – جزیره هنگام

جزیره هِنگام که قدیمی‌ها به آن هنجام و هنیام هم می‌گفتند در جنوب قشم قرار گرفته است. این جزیره ۵۰ کیلومتر مربع مساحت دارد و پر است از معادن نمک، خاک و سرب.

از نقاط دیدنی جزیره جدا از مردم آن که به ماهیگیری مشغولند، تأسیسات بندری انگلیسی‌هاست، به اضافه اینکه تماشای دسته‌های دلفین اطراف جزیره، لاک ‌پشتان دریایی و سواحل زیبای صخره‌ای و شنی انتظارمان را می‌کشند.

شنا و غواصی در سواحل و دیدن آهوانی که بعضی اوقات در جزیره اینطرف و آنطرف می‌دوند از دیدنی‌هایی است که هنگام را خواستنی‌تر می‌کند.

هنگام، جزیره بکری است و همین بکر بودنش هوس سفر را به جان آدم می‌اندازد. این جزیره، یک بازارچه ساحلی هم دارد که زن‌ها و مردهای جزیره دست‌ ساخته‌هایشان را در آن می‌فروشند.

جزیره قشم

جزیره قشم – روستای برکه خلف

روستایی از توابع بخش شهاب شهرستان قشم در 19 کیلومتری شهر قشم قرار دارد که نام خود را از برکه‌ی آب شیرینی که در روستا واقع شده گرفته. یکی از ویژه‌گی‌های خاص این روستا تمیزی بسیار زیادی است که با همت مردم آن به وجود آمده. همین امر باعث شده تا از طرف یونسکو تقدیرنامه‌ای به این روستا داده شود.

این روستا که در مسیر دره ستارگان واقع شده مورد نامهربانی گردشگرانی واقع می‌شود که زباله‌های خود را بدون توجه از ماشین به بیرون می‌اندازند ولی مردم بومی این منطقه که سعی در تمیز نگه داشتن روستایشان دارند. این زباله‌ها را نیز از روی زمین جمع آوری می‌کنند. فرهنگ زیبایی که روزی همه‌ی مردم کشورمان باید آن را فراگیرند.

جزیره قشم

قلعه پرتغالی ها در جزیره قشم

با تصرف جزایر خلیج فارس دستور ساختن قلعه‌هایی در نقاط مختلف توسط پرتغالی‌ها صادر شد تا بتوانند بر راه بازرگانی دریایی تسلط یابند. این اقدام توسط آلبوکرک انجام شد. غلبه‌ی پرتغالی‌ها در حدود 110 سال به طول انجامید. قلعه قشم یکی از قلعه‌هایی است که با سنگ آهک و ملات ساروج ساخته شد. پلان قلعه مستطیل شکل و دارای برج‌های نگهبانی در 4 گوشه است. این قلعه کاربری انبار برای نگهداری سلاح را داشته و ساخته شده تا در مواقع ضروری یاری رسان قلعه‌ی هرمز و سایر قلعه‌ها باشد.

قشم

هیجان غواصی در جزیره قشم

جزیره‌ی قشم از جمله جزایری است که دارای آبزیان رنگارنگ و مرجان‌های زیبایی است که سبب می‌شود تا غواصی در این مکان هر روزه طرفداران بیشتری یابد. غواصی کردن از تفریحاتی است که ما را با دنیای جدیدی آشنا می‌سازد. لمس محیط زندگی آبزیان از نزدیک و مشاهده حرکت و تکاپوی مداوم آنان شور و نشاط فراوانی را در ما به وجود می‌آورد.

جزیره قشم

لاک پشت پوزه عقابی

لاک پشتی متفاوت در دریاهای ایران که به خاطر نوع تغذیه ای که از مرجان ها دارد دارای پوزه‌ای به شکل منقار می‌باشد. این موجود در سال‌های اخیر در خطر انقراض قرار گرفته و عدم توجه به آن باعث می‌شود تا این گونه‌ی کمیاب را از دست دهیم. به دلیل اینکه زیستگاه این جانوران در دریا قرار دارد دست و پای آن‌ها به باله تبدیل شده و تبدیل به شناگری ماهر شوند.

گوشت این لاک پشت در برخی کشورها مصرف خوراکی دارد و لاک آن را در موارد زینتی استفاده می‌کنند. این گونه لاک پشت برای تخم‌گذاری در فصل بهار به سواحل کیش، هرمزگان و قشم می‌رود و بعد از پیدا کردن مکانی امن و حفر چاله‌های شنی به تخم‌گذاری می‌پردازد و برای پنهان ساختن تخم‌ها از دست شکارچیان با باله‌های خود چاله را با شن پر می‌کند.

قشم

مسیرهای دسترسی به جزیره قشم

برای سفر به جزیره‌ی زیبای قشم چند راه وجود دارد. اول اینکه به وسیله‌ی قطار به بندرعباس بروید که زمان این سفر از تهران به بندرعباس در حدود 19 ساعت است. سپس خود را به بندر شهید باهنر یا شهید حقانی برسانید و با سوار شدن بر روی اتوبوس‌های دریایی و قایق‌های تندرو بین 30 تا 50 دقیقه خود را به قشم برسانید.

راه دیگر سفر با هواپیماست که با خرید بلیط تهران – قشم در حدود 1:30 پرواز شما به طول می‌انجامد تا به مقصد خود برسید.

قشم

پیشنهاد ویژه آرسیماسیر

جزیره‌ی قشم از بزرگترین جزایر خلیج فارس است که زیبایی هایش به وسعت بزرگی خود جزیره می‌باشد. جزیره‌ای که بعد از سفر به آن و بازدید از جاذبه‌های گردشگری‌اش افسوس این را خواهید خورد که چرا تاکنون به این جزیره سفر نکرده و زودتر این لذت‌ها را تجربه نکرده‌اید.

سفر باعث می‌شود تا دریچه‌های جدیدی از زندگی بر روی شما باز شود. شما می‌توانید با تورهای مسافرتی که ما به گونه‌ای کاملا متفاوت برایتان در نظر گرفته‌ایم این امکان را برای خود فراهم سازید.

آرسیماسیر، با 10 سال تجربه در اجرای تورهای گروهی و طبیعت گردی، با بهترین خدمات و مناسب ترین قیمت در خدمت شما عزیزان می‌باشد. شما عزیزان می‌توانید بصورت آنلاین، شرایط و امکانات تور جزیره قشم را مشاهده، انتخاب و خریداری نمایید. همچنین چنانچه تعداد نفرات شما جهت سفر به تور جزیره قشم بیشتر از 10 نفر باشد، از تخفیفات ویژه گروهی آرسیماسیر نیز بهره مند خواهید گردید.

جزیره قشم

مقاصد گردشگری

خدمات ویزا

تور طبیعت گردی کودک

تورهای طبیعت گردی

کویر مصر

کویر مصر

کویر مرنجاب

تور کویر مرنجاب

کویر مصر

کویر مصر

کویر مرنجاب

تور کویر مرنجاب

کویر مصر

کویر مصر

کویر مرنجاب

تور کویر مرنجاب
اشتراک این مطلب