علیصدر – شناخت غارها

خالق هستی همه چیز را زیبا آفریده. زیبایی کوه، دشت، جنگل، دریا، کویر و غارها ممکن است برای اشخاص یکسان نباشد ولی هر کدام زیبائی منحصر به فرد خود را دارند که عده‌ای مجذوب آن‌ها می شوند. حال تصور کنید این زیبایی‌ها را خدا در درون کوهی پنهان کرده است.

انسان‌ها از دیرباز برای درامان ماندن از سرما و گرما و هم چنین برای محفوظ ماندن از چپاولگران و غارتگران به جستجو در دل کوه‌ها و صخره‌ها پرداخته و برای دستیابی به فضای مناسب جهت زندگانی تلاش فراوان کردند.

غار علیصدر

علیصدر – جایگاه غارها

این فضاها معمولا در اثر نفوذ آب به داخل سنگ‌های آهک و غیره ایجاد می‌شد. مدخل ورودی غارها برای مردم منطقه شناخته شده نبود و کمتر کسی به داخل آن‌ها آمد و شد می‌کرد.

معمولا در گذشته به غارها استراحتگاه جن و پری لقب می‌دادند. از این نوع غارها در سراسر ایران فراوان است. غارها از نظر ایرانیان باستان، مقدس بوده و برای دستیابی به داخل آن‌ها تلاش‌های فراوان کرده‌اند.

غار علیصدر

معرفی غار علیصدر

غار علیصدر یک پدیده طبیعی شگفت انگیز و طولانی‌ترین غار آبی ایران می‌باشد. این غار جزء 10 غار مهم دنیا محسوب می‌شود و از نظر تعداد بازدید کننده در دنیا مقام دهم را دارا است.

غار علیصدر در استان همدان شهرستان کبودر آهنگ، بخش گل تپه، روستای علیصدر و در فاصله 75 کیلومتری شمال غربی شهر همدان و ارتفاع 1980 متری از سطح دریا واقع شده است.

این غار در عمق ارتفاعات ساری قیه و دهانه اصلی آن در قسمت جنوبی روستای علیصدر و چسبیده به آن قرار گرفته است. غار علیصدر از بسیاری جهاد علی الخصوص به علت وجود گذرگاه‌های ممتد آبی و دریاچه‌های وسیع و قابل قایقرانی که در سرتاسر غار گسترده شده‌اند، یکی از زیباترین جلوه‌های طبیعی و پدیده‌ای منحصر به فرد در نوع خود می‌باشد.

غار علیصدر

شناسایی غار علیصدر

این غار بنام‌های علی سرد، علیصدر و علی سد نامیده می‌شود در فرهنگ دهخدا بنام علی سد آمده است ولی آنچه که بیشتر نوشته شده به نام روستای علیصدر معروف گردیده است. غار علیصدر دارای 2 درب است یکی درب خروجی در شمال غربی و دیگری درب فعلی در شمال که به فاصله 100 متر از هم قرار دارد.

طبق اسناد و مدارک به دست آمده در حفاری‌های ورودی غار جهت احداث رستوران و تعریض راهروی جلو غار، تکه سفال‌هایی به دست آمده که پس ازمطالعات باستان شناسی و کارشناسی‌های انجام شده معلوم شد که سفال‌ها مربوط به قرن 4 یا 5 هجری قمری دردوره سلجوقیان می‌باشد.

غار علیصدر

موقعیت جغرافیایی غار علیصدر

غار در دامنه شمالی سلسله جبال زاگرس قرار گرفته و از سنگ‌های آهکی کریستالیزه سیاه رنگ مربوط به دوره ژوراسیک، قدمت آن را به 150 میلیون سال برآورد کرده‌اند و طبق نظریه دیگر شروع اولین فعالیت غار را به 500 میلیون سال قبل نسبت می‌دهند.

غار علیصدر در استان همدان شهرستان کبودر آهنگ بخش گل تپه در عمق ارتفاعات ساری قیه قرار گرفته علاوه بر این غار دو غار دیگر بنام های سراب و سوباشی وجود دارد که به ترتیب 7 و 11 کیلومتر با علیصدر فاصله دارند.

تعداد کانال‌های آبی شمالی جنوبی، شمال شرقی- جنوب غربی و شمال غربی- جنوب شرقی غار علیصدر به ترتیب 6، 2 و 3 عدد می‌باشد.

غار علیصدر

ورودی های غار علیصدر

قبل از بحث پیرامون شناسایی ورودی‌های غار باید توجه نمود که دو درب غار علیصدر یکی در قسمت شمالی قرار دارد که این درب تا سال 1339 فقط تعداد انگشت شماری از روستائیان از وجود آن اطلاع داشته‌اند. ولی درب دوم که در قسمت شمال غربی کوه ساری قیه وجود دارد دارای ابعاد بزرگتری می‌باشد.

دهانه‌ای بسیار وسیع که چندین تکه سنگ بزرگ دهانه را احاطه کرده و باعث شده تا آمد و شد روستاییان ازاین درب انجام گیرد. در زمان تصدی گری مرحوم عبداله حاجیلو با ایجاد تونلی به ارتفاع 1.5 و عرض 1 متر از قسمت اسکله اول راهی به این درب باز نموده و خروجی بازدیدکنندگان از این قسمت انجام می‌شد.

با گذر زمان به دلایلی نامعلوم این راه خروجی غیر قابل استفاده و راه ورود و خروج از درب شمالی غار انجام می‌شود. قابل توجه اینکه این دو درب توسط روستائیان به غار روشن و غار تاریک نامگذاری گردیده است.

غار علیصدر

دسترسی های غار علیصدر

برای رسیدن به غار علیصدر 4 راه امکان پذیر است.

مسیر 1: از جاده جدید استان همدان – بیجار بعد از رسیدن به گل تپه در جاده فرعی سراب – علیصدر.

مسیر 2- تقاطع سه راهی پایگاه نوژه همدان.

مسیر 3- تقاطع جاده کبور آهنگ.

مسیر 4: از طریق بخش صالح آباد در جاده کرمانشاه.

باید اعلام کرد که مسیر ورودی شهرستان‌های مرکزی و شمالی ایران از تقاطع پایگاه نوژه و مسیر شهرستان‌های جنوبی از طریق همدان به گل تپه مسیر بهتری می‌باشد.

غار علیصدر

جریان آب و هوا در غار علیصدر

آب غار بدون رنگ و بو از لحاظ درجه حرارت جزء آب‌های سرد محسوب می‌شود. آزمایش‌های فیزیکی و شیمیایی نشان دهنده آن است که، در نقاط مختلف غار سبک و نزدیک به خنثی است. هوای داخل غار سبک و حالت سکون مطلق دارد. به طوری که اگر شمعی را در داخل غار روشن کنیم هیچ گونه حرکتی در شعله شمع دیده نمی‌شود.

آب غار به علت داشتن املاح فراوان غیر قابل شرب می‌باشد. دمای آب در تمام فصول سال به علت عدم برخورداری از نور زیاد پایین می‌باشد و از هرگونه حیات و زندگی جانوری محروم و بی نصیب است. عمق آب در نقاط مختلف متفاوت بوده و عمیق ترین آن، بین 14 تا 15 متر متغیر است.

غار علیصدر

ویژگی های آب موجود در غار علیصدر

آب غار بسیار شفاف و زلال است به این دلیل با چشم غیر مسلح تا عمق 10 متری به خوبی قابل رویت است. مقدار آبی که در بستر غار وجود دارد از طریق ریزش‌های جوی و مقداری از چشمه‌های جوشان زیرزمینی تامین می‌گردد.

میزان آب موجود در غار  به میزان بارش سالیانه بستگی دارد. بنابراین در صورت حفر چاه در حوزه اطراف غار تا شعاع یک کیلومتر بر سطح ایستائی آب داخل غار تاثیرگذار خواهد بود.

علی صدر غاری است زنده وهیچ گونه گاز سمی در آن وجود ندارد و به علت جریان هوا تنگی نفس در آن احساس نمی‌گردد میزان آهک این غار و غار سراب نزدیک به هم هستند.

متاسفانه در سال‌های اخیر به علت کمبود بارندگی و استفاده خارج از عرف طبیعی از چاه های عمیق سطح ایستائی آب پایین تر از حد نرمال و همیشگی آن بوده که در بیشتر نقاط مجبور به کندن گذرگاه‌ها برای عبور قایق شده‌اند.

غار علیصدر

اولین ها در غار علیصدر

1- اولین اقدام جهت استفاده از آب علیصدر توسط مرحوم حاج ناصرالممالک شریفی، که تعبیه شیر و فلکه در انتهای تونل ایجاد شد.

2- اولین فعالیت کوهنوردان برای ورود به غار.

الف: گروهی به سرپرستی مرحوم حسن ابریشمی به همراهی مصطفی سلاحی – اصغر ابریشمی و مرحوم فریدون اسماعیل زاده.

ب: گروهی به سرپرستی آقای حسین خواجه زاده.

ج : گروهی به سرپرستی آقای یوسف نجایی و همراهی آقای قاسم بختیاری با راهنمایی آقای عبداله خان شریفی.

غار علیصدر

لالجین شهر سفال های جهانی

شهر لالجین در شمال همدان واقع شده است و ارتفاع آن از سطح دریا 1731 متر است. این شهر که مرکز بخش لالجین است، از همدان بیست کیلومتر و از بهار نه کیلومتر فاصله دارد.

بخش لالجین در شرق شهرستان بهار واقع شده، از جنوب به شهرستان همدان و از شمال به کبودر آهنگ محدود می‌شود و شامل دو دهستان مهاجران و سفالگرران است. 80 درصد از جمعیت شهر لالجین به پیشه سفالگری و سرامیک کاری اشتغال دارند. لالجین به عنوان مرکز تولید سفال و سرامیک خاورمیانه شناخته شده است.

غار علیصدر

لالجین را همه به نام سفالش می‌شناسند، حتی در آن سوی مرزها، شهری که به واسطه هنر دست مردانش نه تنها هیچ بیکاری ندارد، بلکه از شهرهای دیگر هم برای کار به آنجا می‌روند.

قدیمی‌ها می گویند: لاله جین یا لاله چین یا لاله چین و لله چین هم نامیده می‌شد. هر کس تاریخچه نامش را به یک موضوعی پیوند می‌دهد اما هر چه هست. اکنون شهری از همدان را به نام لالجین در همه دنیا می شناسند، تا جایی که از آن به عنوان پایتخت سفال یاد می‌شود. چون در هر کوچه پس کوچه آن کارگاه سفالگری برپاست. اینجا خاک رس اهمیت دارد و در هر خانه حداقل چند سفال سالم و شکسته می‌توان پیدا کرد.

غار علیصدر

پیشنهاد ویژه آرسیماسیر

این بار دست از روی زمین شسته و به درون زمین و کوه‌ها می‌خواهیم قدم بگذاریم. حیاتی دیگر در دل کوه به شیوه‌ای که تا کنون شبیه به آن را ندیده‌اید. ما افتخار می‌کنیم تا با برگزاری تورهای مسافرتی که به گونه‌ای کاملا متفاوت و در مکان‌هایی که فراتر از تصور همگان می‌باشد بتوانیم شور و شادی را در دل‌هایتان به وجود آوریم.

آرسیماسیر، با 10 سال تجربه در اجرای تورهای گروهی و طبیعت گردی، با بهترین خدمات و مناسب ترین قیمت در خدمت شما عزیزان می‌باشد. شما عزیزان می‌توانید بصورت آنلاین، شرایط و امکانات تور غار علیصدر را مشاهده، انتخاب و خریداری نمایید. همچنین چنانچه تعداد نفرات شما جهت سفر به تور غار علیصدر 10 نفر باشد، از تخفیفات ویژه گروهی آرسیماسیر نیز بهره مند خواهید گردید.

تور غار علیصدر

مقاصد گردشگری

خدمات ویزا

تور طبیعت گردی کودک

تورهای طبیعت گردی

کویر مصر

کویر مصر

کویر مرنجاب

تور کویر مرنجاب

اشتراک این مطلب