شهرستانک – سفر در ایام پاییز

سفر کردن مختص به زمان چند روزه نیست. برای سفر کردن اگر زمان کمی فقط در اختیار دارید نیازی نیست به مکان‌های دور بروید. معمولا در فصل پاییز افراد نگران از سردی هوا یا به گمان اینکه جای مناسبی در این فصل وجود ندارد در ایام تعطیل در منازل خود به سر میبرند.

باید به شما اطلاع داد که اگر در تهران و کرج ساکن هستید می‌توانید با پیمودن مسافتی کوتاه از محل زندگیتان شاهد مکانی باشید که در فصل پاییز نیز جایگاه مناسبی برای سفر است.

روستای شهرستانک

دسترسی به روستای شهرستانک

جاده‌ی چالوس را  بی‌شک همه می‌شناسند. جاده‌ای پیچ در پیچ که در تمام فصل‌ها زیبایی منحصر به فرد خود را دارد درطول همین جاده می‌توان به روستایی دسترسی پیدا کرد که چهار فصل سال را در آن می‌توان دید.

این روستا به دلیل فصل پاییز و رنگ‌های زیبایی که سرتاسر آن را می‌پوشانند معروف است. شما می توانید بعد از طی 42 کیلومتر رانندگی در مسیر این جاده و عبور از روستای آسارا در سمت راست تابلوی شهرستانک را مشاهده نمایید.

روستای شهرستانک

شهرستانک – معرفی روستا

هوای خنک پاییزی با محیط هایی پوشیده از درختان و گیاهان نارنجی رنگ، کوچه باغ‌های قدیمی با دیوارهای کوتاه، واقعا آدمی دگر چه می‌خواهد برای آرام شدن و لذت بردن از طبیعت.

دمی نشستن، استفاده کردن از سکوت اطراف، شنیدن صدای پرندگان، روشن نمودن آتش در کنار رودخانه و استفاده از صدای آرام بخش رود.

گمان نمیکنم دیگر چیزی لذت بخش تری از این باشد برای از بین بردن خستگی‌ها و فرار مناسب از دغدغه‌های شهری.

روستای شهرستانک

کاخ ناصری در روستای شهرستانک

اگر دوستدار تاریخ هستید و مایلید در جایی که برای تفریح می‌روید اثری هم از تاریخ باشد باید این خبر را به شما داد که ویژگی‌های این روستا تنها زیبایی طبیعت آن نیست بلکه این مکان دارای بناهای تاریخی نیز می‌باشد.

هوای این منطقه چنان در تمام طول سال مطبوع است که حتی ناصرالدین شاه هم نتوانست از این موضوع صرف نظر کند و دستور ساخت کاخی در این محل را برای ایام تابستان صادر نمود.

روستای شهرستانک

شهرستانک – ویژگی های کاخ

بعد از ساخت این کاخ که حدود 4 سال به طول انجامید. هر ساله در فصل تابستان ناصرالدین شاه با حدود 1500 نفر از خدمه راهی این مکان می‌شد تا از گرمای تهران به این منطقه پناه ببرد.

عمارت کاخ متشکل از یک ساختمان دو طبقه و یک ساختمان یک طبقه بود که به عنوان حرمسرا مورد استفاده قرار می گرفت. بوسیله‌ی یک دیوار این دو بنا از هم جدا شدند و حیاط بیرونی کاخ در 4 سطح مختلف ساخته شد.

روستای شهرستانک

بارگاه سلطنتی کاخ در تراز چهارم حیاط ساخته شده، کاخ پر از تزییناتی از جمله گچ بری‌های زیبا و کاغذ دیواری‌هایی بود که به دستور شاه از آلمان وارد شد. تمام درب‌ها و پنجره‌ها و حتی درب‌های اصطبل حیوانات نیز از ارسی‌هایی زیبا ساخته شده بود.

حمام خصوصی شاه که روزگاری با زیبایی تمام ساخته شده بود امروزه جز بخشی از آن باقی نمانده. فضای حرمسرا دور تا دور حیاط اندرونی در دو سطح متفاوت ساخته شده این فضا طرح کاروانسراهای قدیم را دارد.

روستای شهرستانک

مسیر حرکت خدمه برای رسیدن به این کاخ با مسیر پادشاه متفاوت بود و باید خدمه از رودخانه عبورر می‌کردند که همین امر موجب کشته شدن برخی از آشپزان و خدمه گردید.

به سبب همین اتفاق مراسم آشپزان که یک روز در سال در این کاخ برپا می‌شد را به دستور شاه به قصر سرخ منتقل کردند.

روستای شهرستانک

آسیب های وارده به کاخ – شهرستانک

در زمان پهلوی به خصوص پهلوی دوم این کاخ در نهایت بی توجهی قرار گرفت و باعث خرابی‌هایی در این بنا گردید. در سال‌های بعد مدتی این بنا مورد استفاده‌ی سازمان تربیت بدنی قرار گرفت که از آن زمان سقف شیروانی بر روی بنا باقی مانده است.

مرمت دیگری بجز بیرون آوردن دیوارهای حرمسرا از زیر خاک و بازسازی بخش هایی از آن بر روی بنا انجام نگرفت و امروزه تنها کاخ پناهگاهی برای کوهنوردان شده است.

روستای شهرستانک

کتیبه ی سنگی کاخ ناصری

در یکی از روزهای عادی که پادشاه در کاخ مشغول استراحت بود تخته سنگ بزرگی از کوه به سمت پایین سرازیر شد و در کنار کاخ توقف کرد. خوشبختانه کسی آسیب ندید ولی سبب شد تا شاه دستور دهد شرح این اتفاق را بر روی این سنگ حک کنند.

روستای شهرستانک

اگر میخواهید از این کاخ زیبا که در کنار رودخانه ساخته شده دیدن فرمایید باید از کوچه باغ ها بگذرید و به وسیله ی تابلوهای هدایتگر مسیر خود را به درستی پیدا کنید.

این روستا سراسر از باغ های میوه‌ی کوچک و بزرگی است که  در فصول مختلف میوه‌های فصل شاخه‌های درختان را از سنگینی به سمت پایین آویزان کرده‌اند.

گرشگران می‌توانند میوه‌ی مورد نظر خود را به طور مستقیم از درخت چیده و حس زیبای یکی شدن با محیط را با تمام وجود در خود حس کند. کوچه باغ‌های زیبای این روستا به راستی که حس و حال خوبی را برای پیاده روی و استشمام هوای تازه به وجود می‌آورند.

روستای شهرستانک

از گذشته در هرجایی که آب قرار داشت شهرها و روستاهایی شکل می‌گرفت. رودخانه‌ی روستای شهرستانک نیز همانند این موضوع است. این رودخانه که سرچشمه‌ای بالاتر از کاخ شاهی دارد در مسیر خود سرسبزی و طراوت را به زمین‌های اطراف هدیه داده است.

روستای شهرستانک

شهرستانک – قلعه دختر

اگر در این روستا با دقت به کوه‌های اطراف بنگریم در بلندترین قله بقایای یک ساختمان را خواهیم دید که به قلعه دختر معروف است، این بنا با قلوه سنگ و ملات ساروج ساخته شده است.

با بررسی‌های انجام شده بر روی تکه سفال‌های پیدا شده در آن مکان روشن شد که این بنا بیشتر جنبه‌ی نگهبانی را دارد و یه قلعه تجملاتی نبوده.

چرا که سفال‌هایی که مورد استفاده واقع می‌شد از جنس نامرغوبی می‌بود. امروزه به جز چند پایه و قسمتی کوچکی از سقف بنا چیزی باقی نمانده است.

روستای شهرستانک

اقامت در روستای شهرستانک

در این منطقه امکانات اقامتی وجود ندارد ولی طبیعت گردان می‌توانند در بناهای مذهبی روستا یا در کنار کاخ شاهی چادر‌های خود را برپا سازند.

روستای شهرستانک

بهترین زمان سفر به روستای شهرستانک

این روستا مکانی است که نمی توان فصل خاصی را برای سفر به آن توصیه کرد زیرا زیبایی‌های متفاوتی را در هر زمان دارد.

روستای شهرستانک را بخاطر زیبایی بی نظیرش در فصل پاییز می‌شناسند و از جمله مکان‌های نزدیک تهران است که با صرف زمان کوتاهی نسبت به سایر مناطق می‌توان با دنیای جدیدی آشنا شد.

روستای شهرستانک

پیشنهاد ویژه آرسیماسیر

زمانی که وارد این محیط می‌شویم باید از لحظه لحظه‌یمان استفاده کرد و دغدغه‌های همیشگی را همراه خود به این مکان نیاورد. دوچرخه سواری در کوچه باغ ها، پیاده روی در این فضا و استفاده از رودخانه هر کدام خود می‌تواند به تنهایی روحیه‌ی شما را تغییر دهد.

آرسیماسیر، با 10 سال تجربه در اجرای تورهای گروهی و طبیعت گردی، با بهترین خدمات و مناسب ترین قیمت در خدمت شما عزیزان می‌باشد. شما عزیزان می‌توانید بصورت آنلاین، شرایط و امکانات تور شهرستانک را مشاهده، انتخاب و خریداری نمایید. همچنین چنانچه تعداد نفرات شما جهت سفر به تور شهرستانک بیشتر از 10 نفر باشد، از تخفیفات ویژه گروهی آرسیماسیر نیز بهره مند خواهید گردید.

روستای شهرستانک

مقاصد گردشگری

خدمات ویزا

تور طبیعت گردی کودک

تورهای طبیعت گردی

کویر مصر

کویر مصر

کویر مرنجاب

تور کویر مرنجاب

اشتراک این مطلب